• Doradztwo zawodowe - Mezon

• Uczniowie klas 8a i 8c mieli w szkole, w ramach realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego, WOSu oraz rozwijania wśród uczniów kompetencji kluczowych takich jak inicjatywność i przedsiębiorczość spotkanie z właścicielem firmy MEZON panem Michałem Sokołowskim. Podczas spotkania poznali blaski i cienie prowadzenia działalności gospodarczej. Ósmoklasiści dowiedzieli się jak ogromna satysfakcja płynie z prowadzenie firmy prze 30 lat.  Mieli okazję poznać odpowiedzi na opracowane przez nich, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego pytania dotyczące lokalnego rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Współpraca z biznesmenem planowana jest długofalowo, a jej kolejny etap stanowić będzie wizyta zawodoznawcza uczniów w firmie MEZON.

• Egzaminy Cambridge

• W dniu 10 stycznia 2020 odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Moniką Runowską – przedstawicielem centrum egzaminacyjnego Cambridge: Program Angielski w Poznaniu. Pani Monika, na co dzień pracuje, jako nauczyciel angielskiego oraz przygotowuje swoich uczniów do egzaminów, zasiada w komisjach w trakcie egzaminów ustnych na certyfikaty z Cambridge oraz współpracuje z różnymi szkołami przy organizacji egzaminów w ich placówkach.

W tym roku znalazła się w naszej szkole chętna grupa osób, które chcą podejść do takich testów językowych jak PET i FCE. W trakcie spotkania mieliśmy szansę zapoznać się z historią tych egzaminów, ich organizacją oraz ustalić wstępne terminy próbnego oraz ostatecznego testu.

Bardzo dziękujemy za Państwa przyjście i otwartość przy zadawaniu pytań. Mamy nadzieję, że na wszystkie odpowiedziałyśmy wyczerpująco. Liczę na miłą współpracę w drugim semestrze przy organizacji egzaminów! Życzę wszystkim owocnej nauki.

Zapraszam niebawem na stronę naszej szkoły. W zakładce języki – angielski pojawią się linki przydatne do samodzielnej nauki języka angielskiego.

Good luck!

Marta Kazimierczak-Con

• Międzynarodowy projekt eTwinning

• Pod koniec roku kalendarzowego jedna z klas III miała okazję wziąć udział w międzynarodowym projekcie Christmas Cards Exchange. Zadaniem dzieci było wykonać na lekcji kartki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi w języku angielskim, które następnie zostały wysłane do szkoły w Turcji.

Największą radość sprawiły dzieciom kartki, które dotarły do nas po powrocie do szkoły, po przerwie świątecznej. Każda kartka była imiennie podpisana. Jak się okazuje, dla dzieci z Turcji zapisanie polskich imion to nie lada wyzwanie!

Każde dziecko na pewno zachowa swoją kartkę na pamiątkę.

• Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim

•

Dokumenty Powstania Wielkopolskiego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Poznaniu na wystawie pt. „Powstanie Wielkopolskie - rozkaz!” w Plewiskach.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Archiwum Państwowe w Poznaniu wspólnie z Muzeum Narodowym w Poznaniu wystąpiło o wpisanie Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Oprócz ww. dokumentów wyróżniono jeszcze 18 innych obiektów pochodzących z archiwów, muzeów i innych instytucji zlokalizowanych w Polsce oraz za granicą.

Wpisanie Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Krajową Listę programu UNESCO Pamięć Świata w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego były znakomitym powodem do zorganizowania wystawy pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP. Na wystawie zostały zaprezentowane w ciekawej i interesującej formule, między innymi wybrane rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Polskich Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim oraz wybrane fotografie z albumu Kazimierza Gregera. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w holu Sejmu RP. Celem organizatorów jest ukazanie Powstania Wielkopolskiego jako czynu zbrojnego, który zadecydował o kształcie odrodzonego Państwa Polskiego.

Wójt Gminy Komorniki Jan Broda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach Marlena Woźniak mają przyjemność zaprosić Państwa na prelekcję dotyczącą wystawy „Powstanie Wielkopolskie – Rozkaz!”. Wykład wygłosi Dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu, Pan Henryk Krystek.

Prelekcja odbędzie się w czwartek, 16 stycznia 2020 r. o godz. 14:00 w holu Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, ul. prof. W. Strażewicza 1.

Wystawę można oglądać w Szkole do 14 lutego 2020r., z wyłączeniem dni 27 – 31 stycznia 2020 r.

Serdecznie zapraszamy!