• Zapraszamy Państwa do śledzenia blogu "z życia świetlicy" - jesteś na bieżąco:

Świetlica szkolna w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach

Świetlica szkolna to miejsce, które pełni znaczącą rolę w realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych szkoły. Świetlica to ważne ogniwo w systemie wychowania i opieki nad dzieckiem. Spędzanie czasu w świetlicy to również przebywanie w większej grupie. Dlatego też znacząca jest troska o dobre relacje, które pozwolą na budowanie pozytywnych więzi rówieśniczych.

Głównymi zadaniami naszej świetlicy są:

• stworzenie atmosfery spokoju i bezpieczeństwa,
        • zapewnienie warunków do racjonalnego spędzania czasu.

Pragnieniem wychowawców jest, aby świetlica była miejscem, w którym dzieci dobrze się czują
        i w którym będą rozwiązywane ich ważne problemy.

Wychowawcy świetlic w SP2 w Plewiskach w roku szkolnym 2018/2019:

0A, 0D     Alina Paczkowska

0B, 0C      Joanna Małagocka

1A, 1B      Milena Mellenthin

1C             Anna Matysiak

1D, 1E       Katarzyna Orkiszewska

2A, 2C       Joanna Żółtowska, Aurelia Kołodziejczak

2B              Michał Anioła

2D              Katarzyna Matysiak

3A, 3B       Karolina Kusterka

Świetlica w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach czynna jest od poniedziałku do piątku od  godz. 6.30 do 17.30.

Zajęcia prowadzone w świetlicy są oparte o zatwierdzony na początku roku szkolnego roczny plan pracy świetlicy. Tematyka zajęć uwzględnia kalendarzowy układ roku oraz wynikające z niego święta i uroczystości.

Założenia programowe realizowane są poprzez następujące formy pracy:

• zabawy wg indywidualnych zainteresowań dzieci,
        • gry i zabawy stolikowe,
        • świetlica ciszy - pomoc w odrabianiu zadań domowych,
        • zabawy tematyczne,
        • zabawy konstrukcyjne,
        • zabawy i gry ruchowe na świeżym powietrzu,
        • zajęcia techniczno-plastyczne,
        • zabawy z chustą animacyjną,
        • zabawy integracyjne,
        • zajęcia czytelnicze w bibliotece,
        • słuchowiska,
        • oglądanie filmów edukacyjnych i bajek.

Dzieci uczestniczą w różnorodnych aktywnościach, programach, m.in. Baw się i Ucz - Świetlica przyjazna uczniowi - Ogólnopolski Konkurs dla szkół, czy Mega Misja - cyfrowa edukacja w szkole i świetlicy szkolnej. Jest to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów.

Co miesiąc ukazuje się gazetka „Świetlik” poruszająca aktualne zagadnienia nie tylko świetlicowe, ale i ogólnoszkolne.

Ponadto uczniowie mogą wziąć udział w wielu konkursach organizowanych na terenie szkoły oraz poza nią. Mają też możliwość skorzystania z zajęć dodatkowych prowadzonych przez nauczycieli świetlicy:

„Zabawy i gry ruchowe” kl.1d – piątki 11:20 – 12:00 Anna Matysiak

„Zabawy i gry ruchowe” kl. 1e – piątki 11:20 – 12:00 Katarzyna Matysiak

„Gry i zabawy w doradztwie zawodowym” kl. 1d, 1e – poniedziałki 15:00 – 15:45 Katarzyna Orkiszewska

Metoda Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne kl. 0B/8B – środy 09:20 – 10:05 Katarzyna Orkiszewska

Zajęcia z języka angielskiego kl. 1d, 1e – wtorki 14:20 – 15:05; czwartki 13:25 – 14:10 Katarzyna Orkiszewska

„Mega Misja” kl. 2a, 2c – środy 14:30 – 15:40 Aurelia Kołodziejczak, Beata Koczorowska

Zajęcia muzyczno – rytmiczne kl. 0D – piątki 10:40 Aurelia Kołodziejczak

Zajęcia szycia dla dzieci „Niteczka” kl. 2a, 2c – poniedziałki 15:05 – 16:00 Joanna Żółtowska, Aurelia Kołodziejczak

Zajęcia z planszówkami „Pożeracze gier” kl. 0 – III – co drugi wtorek 15:30 – 17:00 Joanna Małagocka

N aukę przyswajamy przez zabawę

A ktywnie uczestniczymy w konkursach

S zanujemy zabawki i gry szkolne

Z awsze pomagamy koleżance i koledze

A tmosfera jest zawsze przyjazna dla ucznia

Ś wietnie się bawimy

W spólnie spędzamy czas

I ntegrujemy się podczas zabawy

E nergię tworzymy pozytywną

T worzymy więzi rówieśnicze

L ubimy zajęcia plastyczne i ruchowe

I dziemy do biblioteki

C zujemy się dobrze w naszej świetlicy

A ngażujemy się w każde zajęcia

Wychowawcy świetlic są do dyspozycji dla rodziców w czasie trwania zebrań oraz w czasie comiesięcznych dyżurów (wg grafiku), poprzez dziennik elektroniczny.

Zapraszamy do śledzenia bloga świetlicowego, na którym codziennie zamieszczane są posty z wydarzeń w świetlicy https://swietlicasp2plewiska.blogspot.com/

Osoba pełniąca obowiązki kierownika świetlicy: Aurelia Kołodziejczak