• Maraton Pisania Listów

• Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat.

Więcej na stronie: www.maraton.amnesty.org.pl

• 05.12.2018

Maraton Pisana Listów 2018

5 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach zakończyła się akcja "Maraton Pisania Listów 2018". Podczas Maratonu każdy mógł okazać solidarność z obrończyniami praw człowieka z Ukrainy. Wspieraliśmy: Witalinę Kowal. Napisaliśmy łącznie listów - 222 (magiczne dwójki).

Zaadresowane były do: Minister of Interior, Vul. Akademika Bohomoltsa, 10 Kyiv, 01601 Ukraine.

Witalina Kowal (Ukraina)

ZAATAKOWANA ZA WSPIERANIE PRAW KOBIET

Witalina Kowal zawsze chciała zmieniać świat na lepsze. Wykorzystuje swoją niesamowitą energię do wspierania lokalnych osób w swoim rodzinnym mieście, Użgorodzie. 8 marca 2018 r. Witalina pomogła zorganizować pokojową demonstrację praw kobiet w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Kobiet. Policja zapewniła ją, że ona i inni demonstranci będą bezpieczni. Tego dnia skrajnie prawicowa grupa wykrzykiwała obelgi i rzucała czerwoną farbą w stronę demonstrantów, a Witalina doznała chemicznego oparzenia oczu. Jej napastnicy zostali na krótko zatrzymani i zwolnieni kilka godzin później. Witalina i inni aktywiści otrzymali kolejne groźby, a dwóch z nich poinformowało, że byli śledzeni w drodze do domu i pobici. Wciąż nie doszło do skutecznego śledztwa w sprawie wydarzeń z 8 marca. Ataki są częścią szerszej fali przemocy i zastraszania przez skrajnie prawicowe grupy na Ukrainie, które twierdzą, że wartości promowane przez takich ludzi jak Witalina są „niezdrowe”.

Domagamy się od Ukrainy ochrony Witaliny i innych aktywistów broniących praw kobiet.

Więcej na FB szkoły: link

Koordynatorzy akcji: