• Rok Marii Konopnickiej

        • W ramach realizacji zadań innowacji na poziomie zerówek odbyły się spotkania z dziećmi poświęcone Marii Konopnickiej. Uczniowie zapoznali się z osobą autorki oraz ciekawymi wydarzeniami z jej  życia. Chętnie słuchali wierszy, do których wykonali szereg prac plastycznych. 

        • Innowacyjna biblioteka

        • Dzisiaj Dzień Bibliotek! To doskonała okazja do świętowania i zaprezentowania prac czytelników, które powstały w ramach realizacji zadań innowacji "Czytam- bo lubię,…". Klasy 7c i 3d wykonały plakaty promujące bibliotekę szkolną. Zachęcają one do odwiedzania i korzystania z tego miejsca oraz wypożyczania książek. Klasa 8e napisała piękny wiersz o naszej bibliotece. Napływają również recenzje książek napisane przez uczniów. Wszystkim uczestnikom zajęć pięknie dziękuję, gratuluję cudownych pomysłów. Prace można obejrzeć w bibliotece- Zapraszam serdecznie!!!

        • Pasowanie na  czytelnika

        • W ostatnim czasie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uczniowie wykazali się doskonałą wiedzą z zakresu  literatury dziecięcej. Świetnie odpowiadali na pytania dotyczące zasad obowiązujących w bibliotece. Złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci do grona pełnoprawnych czytelników naszej biblioteki. Otrzymali dyplomy oraz książki "Pierwsze abecadło" przekazane przez Instytut Książki, który prowadzi kolejną edycję kampanii "Mała książka- wielki człowiek"  mającej na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci.

        • Dzień Książki

        • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

          Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

          Lekarstwo dla umysłu

          Badania statystyczne wykazują, że czytając, ćwiczymy nasz mózg niemal jak mięśnie na siłowni. Od pierwszych dni życia ta czynność daje w zasadzie niemal same korzyści – zmusza mózg do pracy, rozwija, ale także pomaga sobie radzić np. ze stresem.

          Częste sięganie po lekturę pozwala trenować zdolności umysłowe, m.in. porównywanie, ocenianie, wnioskowanie, planowanie i przewidywanie czy koncentrację uwagi, znacząco rozwija też wyobraźnię i kreatywność.

          Dość oczywistym efektem czytania jest powiększanie zasobu słownictwa, lepsze radzenie sobie z gramatyką i ortografią. Bogaty potencjał lingwistyczny ma jeszcze ten walor, że umożliwia lepsze zrozumienie rzeczywistości.

          Książki wspomagają nasz rozwój społeczny! Poprzez poznawanie działań, myśli i uczuć bohaterów odkrywamy zasady działania psychiki i umysłu innych. Lektura sprzyja też rozwijaniu empatii – wczuwając się w sytuację postaci, lepiej ją rozumiemy.

          Tak więc-czytajmy jak najwięcej!!!!

        • Zerówkowicze czytelnikami

        • Nasze szkolne zerówki odwiedziły niedawno bibliotekę.

          Uczniowie poznali nowe miejsce oraz obowiązujące tam zasady. Bardzo chętnie dzielili się swoją wiedzą i wiadomościami. Doskonale wiedzą, jak należy korzystać z książek i dbać o nie.

          Na koniec wizyty dzieci wykonały zakładki do książki, zostały zapisane do grona czytelników i mogły wypożyczyć ulubione książki. Od tej pory chętnie korzystają z dostępnych pozycji i odwiedzają bibliotekę regularnie.

          Zerówkowicze lubią też nasze spotkania u nich w salach, podczas których czytamy ulubione bajki.

        • Spotkanie autorskie

        • Udało się!!!

          Spotkanie za nami, mimo wielu przeciwności, doszło w końcu do skutku. W dniu 28 lutego naszą szkołę odwiedził Pan Łukasz Wierzbicki - autor takich znanych pozycji, jak: "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek", "Ocean to pikuś" i inne.  Pan Łukasz z ogromnym zaangażowaniem i humorem przedstawił nam swoje książki. Pięknie i ciekawie opowiadał o przygodach głównych bohaterów, którzy są prawdziwi i autentyczni. Pokazał nam piękne miejsca i zdradził kilka niesamowitych przygód głównych bohaterów. Pan Łukasz podsumował spotkanie jednym ważnym zdaniem-SPEŁNIAJMY SWOJE MARZENIA!  Gorąco nas do tego namawia i zachęca! Ponadto przekazał w darze dla naszej biblioteki 4 pozycje książkowe swojego autorstwa- za co BARDZO dziękujemy!!! 

        • Spotkanie autorskie

        • Drodzy Czytelnicy!

          Jak na pewno pamiętacie, w naszej szkole, dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Plewiskach, odbyło się spotkanie autorskie. Gościem był Pan Marcin Kozioł, autor ciekawych pozycji dla młodszych i trochę starszych czytelników. Tym, którzy mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu, nie trzeba nic więcej mówić, gdyż Pan Marcin zrobił ogromne wrażenie na wszystkich zebranych w auli. Wasze zainteresowanie widoczne było także podczas odwiedzin w bibliotece, kiedy to szukaliście jego pozycji w naszym księgozbiorze. Otóż są!!!

          Wszystkie pozycje, o które pytaliście, które w zachwycający sposób przedstawił Wam Pan Marcin!!! Dzięki funduszom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udało się je pozyskać!

          Zapraszam do lektury!!!

        • Gratka dla młodych detektywów

        • Dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników cieszy się seria wyd. Zakamarki Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Zachęcam do lektury najnowszej części "Tajemnica detektywa" oraz komiksu "Sabotaż w punkcie skupu".

          Dodatkowo w tematyce zagadek detektywistycznych polecam serię pt. "Operacje..." wyd. Media Rodzina. Dzięki udziałowi szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na półkach bibliotecznych przybyło sporo pozycji wyczekiwanych przez czytelników.

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • Drodzy Uczniowie- Czytelnicy!
          Udało nam się pozyskać kwotę 15000 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla naszej szkolnej biblioteki na zakup wyposażenia oraz poszerzenie księgozbioru. 
          Biblioteka zostanie wyposażona w krzesła do stanowisk komputerowych, projektor z ekranem.
          Db biblioteki dotarła już część zamówionych książek. Wszystkie piękne i pachnące oraz niezmiernie kuszące, by po nie sięgnąć i zagłębić się w ciekawej lekturze(szczególnie w długie zimowe wieczory).
          Na dalszą dostawę jeszcze oczekujemy.
          Gorąco zachęcam tych, którzy odwiedzają mnie regularnie, ale też i tych co jeszcze tego nie zrobili, by zajrzeć i zobaczyć czy znajdziecie coś interesującego dla Was. 
        • Znajdziesz mnie w bibliotece...

        • W zeszłym roku biblioteka wzbogaciła się o niemal 1000 książek. Są jednak takie tematy, tytuły i serie czytelnicze, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. 🤩

          Czytelnicy dopytują o dalsze losy ulubionych bohaterów lub chcą poznać perypetie innych postaci z tej samej serii literackiej.  

          Po wielu rozmowach z młodymi czytelnikami uznaliśmy, że Tydzień Bibliotek, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, będzie doskonałą okazją do zainicjowania akcji pod tym samym tytułem.

          Święto biblioteki to tak naprawdę święto czytelników, dlatego otwieramy listę książek, które odbiorcy słowa pisanego chcieliby znaleźć na regałach jako prezenty.

          Lista marzeń znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteki. Katalog będzie na bieżąco uzupełniany o kolejne czytelnicze fantazje, znajdą się tam również relacje z realizacji życzeń.

          Jeśli chcecie świętować z nami, spójrzcie na listę i zastanówcie się, czy na Waszej półce nie zalega książka i nieśmiało czeka, by kolejna osoba wzięła ją w swoje dłonie.

          Dary można podpisywać, by znaleźć się na liście darczyńców, lub zostawiać je anonimowo w bibliotece szkolnej.

          Piszcie o swoich czytelniczych potrzebach i spełniajcie marzenia innych!!!
           

          smiley BIBLIOTEKA = CZYTELNIK + KSIĄŻKA smiley

        • Mała książka - wielki człowiek

        • Instytut Książki wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od kilku lat prowadzi ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo wśród najmłodszych „Mała książka – wielki człowiek”.

          Tym razem pakiety czytelnicze skierowano do pierwszoklasistów i ich rodziców. Dzieci otrzymały „Pierwsze abecadło”. W jej ponad stustronicowym wnętrzu znajdują się wiersze i opowiadania napisane przez uznanych polskich twórców.

          Ponadto do rąk uczniów trafiła wycinanka ✂️ z literami alfabetu, dzięki której dzieci mogą wkroczyć do twórczego świata ograniczonego jedynie przez fantazję.

          O tym, że to właśnie książki mają ogromny wpływ na rozwój wyobraźni, wzmacniają budowanie pozytywnych relacji międzypokoleniowych i mają szereg innych zalet mogą z kolei poczytać rodzice, którzy otrzymali broszurę „Książką połączeni”.

          Życzymy miłej lektury w rodzinnym gronie! yes

          Za prezenty dziękujemy i zachęcamy do odwiedzenia strony wielki-czlowiek.pl. Warto posłuchać piosenki Mietka Szcześniaka i zajrzeć do aktualności.

        • 3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarza

        • Pisanie... niecodzienne, niekiedy trudne, ale magiczne zajęcie, którego efekty możemy codziennie podziwiać również w szkolnej bibliotece, za co bardzo dziękujemy. heart

          Wszystkim pisarzom, tym doświadczonym i tym, którzy dopiero próbują swoich literackich sił, życzymy mocy twórczej i niekończących się pomysłów! 

        • 17 lutego - Dzień Kota

        • Kocie opowieści czekają na czytelników... 😻

        • Klasa 1d poleca serię "Czytam sobie"

        • Trzy poziomy wtajemniczenia, duża czcionka, różnorodność tematyczna i to, co najważniejsze – poczucie sukcesu i radość z samodzielnego przeczytania książki.
          Wszystkie te atuty można znaleźć w serii książek "Czytam sobie". Program wspierania nauki czytania jest owocem kilkuletniej pracy specjalistów oraz uznanych polskich pisarzy i ilustratorów.
          Klasa 1d bierze udział w projekcie czytelniczym "Czytam sobie. Pierwsza klasa!" W ramach zajęć uczniowie omawiają kolejne lekturki, a także uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Justyną Bednarek, a w minionym tygodniu odwiedzili bibliotekę szkolną, by obejrzeć spektakl teatrzyku kamishibai o psim detektywie Tytusie i wypożyczyć książki, po przeczytaniu których z pewnością z satysfakcją uzupełnią swoje wieże czytelnicze.
          Zapraszamy do wypożyczania książeczek. Podczas ostatnich zakupów wspartych finansowo z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa udało nam się poszerzyć księgozbiór o książki dla młodych czytelników. Trzymamy kciuki, by nasi uczniowie z ciekawością i radością rozwijali czytelniczą pasję! 
        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • Nadszedł czas na podsumowanie naszego udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa smiley
          Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 15000 zł, za które zakupiliśmy 902 książki. Wyznacznikiem naszych potrzeb była przede wszystkim czerwcowa lista życzeń czytelników  yes
        • Nowości! 

        • Kolejne nowości zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są gotowe do wyruszenia w zimową podróż do domów czytelników. wink

           

           

           

        • Pięknie czytali...

        • Drugoklasiści wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania pod Patronatem Pana Kuleczki. Uczniowie chwalili się umiejętnością płynnego i jednocześnie artystycznego czytania fragmentów utworu Wojciecha Widłaka. Komisja jednogłośnie orzekła, że Hania Palicka z kl. 2e poradziła sobie z tym zadaniem najlepiej. Tuż za dziewczynką uplasował się Patryk Fleszar z kl. 2b. Trzecie miejsce zdobyła Viktoriia Pushkar z kl. 2d, a wyróżnienie powędrowało do rąk Sofii Dudych z kl. 2d.

          Gratulujemy! yes

        • Czytajmy!

        • Głośne czytanie dzieciom i nastolatkom (!) przynosi bardzo dużo korzyści. Gorąco zachęcamy do tej formy wspólnie spędzanego czasu z pociechami. Niech długie zimowe wieczory sprzyjają wspólnym wędrówkom po literackim świecie...

          🤩👍