• MY PODCZAS NOCY ZAWODOWCÓW W ZESPOLE SZKÓŁ ŁĄCZNOŚCI W POZNANIU

• 04.10.2019 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu związanym z DORADZTWEM ZAWODOWYM. Była to druga edycja NOCY ZAWODOWCÓW w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu – To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która ma celu promocję szkolnictwa branżowego i technicznego. Poznaliśmy ofertę edukacyjną szkoły – kształci ona w technikach o kierunkach: technik automatyk, informatyk, teleinformatyk, elektronik, fotografii i multimediów. Dowiedzieliśmy się ponadto, że w szkole można uzyskać certyfikaty Microsoft, Cisco, a także uprawnienia SEP oraz ECDL. Spodobało nam się, że niektóre moduły praktyczne odbywają na Politechnice Poznańskiej oraz w zakładach pracy. Mieliśmy przyjemność odwiedzić świetnie wyposażone pracownie: informatyczną, foto/video, teleinformatyczną, elektroniczną, montażu mechanicznego oraz łączeniową. Tego dnia w Auli poznaliśmy również ofertę edukacyjną następujących szkół i instytucji: Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu (technik: agrobiznesu, weterynarii, rolnictwa, energii odnawialnej, środowiska i melioracji wodnych), Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Poznaniu (technik dentystyczny, pracownik socjalny, higienistka stomatologiczna), Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do podjęcia nauki zachęca nas fakt, że Zespół Szkół Łączności współpracuje z firmami: Volkswagen (mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych), RABEN, KUHN, CLAAS, INEA. Do domów wróciliśmy z folderami, ulotkami, pełni wrażeń i z refleksją dotyczącą dalszej ścieżki kształcenia. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy uczestniczyć w akcji, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Drodzy Uczniowie! – rozważcie poważnie możliwość dalszego kształcenia w zawodach rzemieślniczych. Są to zawody poszukiwane na rynku pracy i dobrze opłacane.

NOC ZAWODOWCÓW oczami uczennicy:

Wczoraj spontanicznie podjęłam decyzję o pojechaniu i zobaczeniu co się dzieje i na czym polega „Noc Zawodowców”. Nie żałuję tej decyzji. Zobaczyłam i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Poznałam wiele kierunków, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Zwiedziłam wiele sal gdzie była przemiła obsługa i uczniowie wszystko dokładnie opowiadali z pasją. Zostałam poczęstowana przepysznymi wyrobami cukiernictwa. Miałam okazję zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka. Bardzo mi się podobało i uważam, że takich wycieczek powinno być więcej bo to właśnie ona nas uczą i pokazują jak to wszystko wygląda i na czym polega.

Nel Roszyk

Więcej zdjęć

• DDD - DORADZTWO DLA DORADCY

• Zadań szkolnego doradcy zawodowego jest wiele. Należy do nich również: systematyczne podnoszenie własnych kwalifikacji oraz realizacji zadań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej. Aby spełnić te wymagania 03.10.2019r. szkolny doradca zawodowy wziął udział w drugim już w roku szkolnym 2019/2020 szkoleniu pod hasłem DORADZTWO DLA DORADCY. (Pierwsze szkolenie odbyło się 13.09.2019r. w firmie DSM w Niepruszewie). Tym razem Fundacja Anioły Edukacji, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan zorganizował spotkanie doradców zawodowych w firmie Solaris Bus & Coach w Bolechowie. Jest to największym producent autobusów miejskich na rynku polskim i jeden z czołowych na rynku europejskim.

Najbardziej poszukiwani obecnie pracownicy w Solaris to elektrycy i spawacze – w związku z wdrażaniem programu KIERUNEK E – MOBILNOŚĆ.

Drodzy Uczniowie - Warto zatem rozważyć kontynuowanie nauki w ZS1 w Swarzędzu. Szkoła ta ma bowiem klasy patronackie Solaris, a jej uczniowie zdobywają w tej firmie, dwa razy w tygodniu cenne doświadczenie. Wśród naszych uczniów są również przyszli studenci Politechniki Poznańskiej. Uczelnia ta szczyci się m.in. studiami dualnymi. Studiujący jeszcze młodzi ludzie pracują już w Solaris i zdobywają tu cenne doświadczenia.

Nasza szkoła jest życzliwa różnym inicjatywom i kontaktom, które wspierają rozwój uczniów dotyczący wyboru dalszej ścieżki kształcenia, budzą refleksję czym jest wykształcenie, zawód, praca, czy kariera.

Efektem szkolenia dla doradców w DSM Niepruszewo była mi. in. wycieczka zawodoznawcza uczniów do tego zakładu. Czy będziemy mieli możliwość gościć jako zespół klasowy w Solaris? Czas odpowie nam na to pytanie.

Przyszli spawacze, mechanicy, elektrycy, lakiernicy, pracownicy działy HR – do zobaczenia w szkole na zajęciach z doradztwa zawodowego! Zdobędziecie na nich wiedzę z następujących obszarów: klasy patronackie, kształcenie dualne, e-mobliność, proces rekrutacji, assesment center, case study, studia dualne. Porozmawiamy również o tym, na ile ważna jest dla Ciebie opinia drugiego człowieka, czy potrafisz współpracować i czy mówisz dobrze po angielsku. – Na to również zwracają uwagę rekruterzy.