• Pasja, profesja, powołanie

        - czyli nasz sposób na

        akcję z DORADZTWA ZAWODOWEGO

        z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 24.10.2019r.


        „Pasja, profesja, powołanie” to spotkanie  z Rodzicami uczniów naszej szkoły, które zorganizowaliśmy w ramach doradztwa zawodowego z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Jednym z motywów przewodnich spotkania była rozmowa na temat tego, jak rozwijać jedną z kompetencji kluczowych – INICJATYWNOŚĆ I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, która jest rozumiana jako zdolność wykorzystania szans i pomysłów oraz przekształcania ich w wartości dla siebie i dla innych. Chcemy kształcić młodzież na osoby, które dadzą sobie radę w przyszłości na rynku pracy – dlatego nie zaniedbujemy tej kompetencji w systemie edukacji. Pani Anna Kufel-Grussy, właścicielka salonu kosmetyczno – fryzjerskiego opowiadała co jest potrzebne, aby otworzyć działalność gospodarczą, jak pozyskać i utrzymać klienta oraz jakie są koszty związane z prowadzeniem działalności. O projektowaniu maszyn i urządzeń dla przemysłu ciężkiego, branży „oil and gas”, pracy konstruktora i inżyniera opowiedział pan Adam Krawczyk. Specyfikę pracy redaktora przybliżyła nam pani Edyta Detz. Informacje na temat zawodu z branży informatycznej przekazał nam pan Paweł Homenko, a na temat pracy w branży reklamowej wypowiadał się pan Bartosz Chojnacki. Dyrektor szkoły pani doktor Marlena Woźniak zwróciła uwagę zgromadzonych na proces uczenia się, który przebiega przez całe życie, na szybko zmieniający się rynek pracy, który wymaga zdobywania coraz to nowych kwalifikacji, na możliwości reorientacji zawodowej oraz na zależność między znajomością języków obcych, a powodzeniem na rynku pracy. Inicjatywa tego spotkania spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem młodzieży.

         

         W czwartek, 23 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z osobami, które wykonują zawody, i które mają własną firmę. Każdy chętnie opowiadał nam, na czym polega jego praca oraz jak to się stało, że właśnie taki zawód wybrali. Dowiedzieliśmy się, że dowodzenie pracą nie jest łatwe oraz że czasami właściwe zorganizowanie wszystkiego wymaga wiele czasu i wysiłku. Dowiedzieliśmy się także, że nawet gdy ukończymy szkoły ponadpodstawowe na danym kierunku to zawsze możemy zmienić zdanie i znaleźć sobie sobie pracę zupełnie niezwiązaną z tym kierunkiem. Uważam, że takie spotkanie są nam potrzebne, abyśmy łatwo mogli sobie wybrać odpowiedni zawód. Takich spotkań powinno być organizowanych jak najwięcej.

        Jagoda Jodłowska kl. 8B

         

        Dzisiaj na jednej z lekcji mieliśmy okazję posłuchać o kilku zawodach takich jak kosmetyczka, technik programista oraz kilku innych. Poznaliśmy także odpowiedzi na pytania związane z prowadzeniem własnej firmy. Mieliśmy też możliwość zadawania własnych pytań co okazało się bardzo pomocne, gdyż poszerzyliśmy jeszcze bardziej naszą wiedzę o zadaniach które wykonują te osoby. Uważam, że to spotkanie wyniosło wiele nowych dla nas informacji, a także zainspirowało to niektórych z nas do zastanowienia się nad wykonywaniem zawodów które zostały nam przedstawione. Wystąpienie było bardzo dobrze zorganizowane, dzięki czemu mogliśmy z tego bardzo dużo wynieść. Mi osobiście spotkanie bardzo się spodobało myślę też, że moim rówieśnikom także się ono podobało.

        Kornelia Piasecka

              

         

        Więcej zdjęć

        • MY PODCZAS NOCY ZAWODOWCÓW W ZESPOLE SZKÓŁ ŁĄCZNOŚCI W POZNANIU

        • 04.10.2019 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu związanym z DORADZTWEM ZAWODOWYM. Była to druga edycja NOCY ZAWODOWCÓW w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu – To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która ma celu promocję szkolnictwa branżowego i technicznego. Poznaliśmy ofertę edukacyjną szkoły – kształci ona w technikach o kierunkach: technik automatyk, informatyk, teleinformatyk, elektronik, fotografii i multimediów. Dowiedzieliśmy się ponadto, że w szkole można uzyskać certyfikaty Microsoft, Cisco, a także uprawnienia SEP oraz ECDL. Spodobało nam się, że niektóre moduły praktyczne odbywają na Politechnice Poznańskiej oraz w zakładach pracy. Mieliśmy przyjemność odwiedzić świetnie wyposażone pracownie: informatyczną, foto/video, teleinformatyczną, elektroniczną, montażu mechanicznego oraz łączeniową. Tego dnia w Auli poznaliśmy również ofertę edukacyjną następujących szkół i instytucji: Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu (technik: agrobiznesu, weterynarii, rolnictwa, energii odnawialnej, środowiska i melioracji wodnych), Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Poznaniu (technik dentystyczny, pracownik socjalny, higienistka stomatologiczna), Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do podjęcia nauki zachęca nas fakt, że Zespół Szkół Łączności współpracuje z firmami: Volkswagen (mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych), RABEN, KUHN, CLAAS, INEA. Do domów wróciliśmy z folderami, ulotkami, pełni wrażeń i z refleksją dotyczącą dalszej ścieżki kształcenia. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy uczestniczyć w akcji, której pomysłodawcą i inicjatorem jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu. Drodzy Uczniowie! – rozważcie poważnie możliwość dalszego kształcenia w zawodach rzemieślniczych. Są to zawody poszukiwane na rynku pracy i dobrze opłacane.

          NOC ZAWODOWCÓW oczami uczennicy:

          Wczoraj spontanicznie podjęłam decyzję o pojechaniu i zobaczeniu co się dzieje i na czym polega „Noc Zawodowców”. Nie żałuję tej decyzji. Zobaczyłam i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Poznałam wiele kierunków, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Zwiedziłam wiele sal gdzie była przemiła obsługa i uczniowie wszystko dokładnie opowiadali z pasją. Zostałam poczęstowana przepysznymi wyrobami cukiernictwa. Miałam okazję zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka. Bardzo mi się podobało i uważam, że takich wycieczek powinno być więcej bo to właśnie ona nas uczą i pokazują jak to wszystko wygląda i na czym polega.

          Nel Roszyk

           

               

          Więcej zdjęć

           

        • DDD - DORADZTWO DLA DORADCY

        • Zadań szkolnego doradcy zawodowego jest wiele. Należy do nich również: systematyczne podnoszenie własnych kwalifikacji oraz realizacji zadań z zakresu przygotowania uczniów do wyboru drogi zawodowej. Aby spełnić te wymagania 03.10.2019r. szkolny doradca zawodowy wziął udział w drugim już w roku szkolnym 2019/2020 szkoleniu pod hasłem DORADZTWO DLA DORADCY. (Pierwsze szkolenie odbyło się 13.09.2019r. w firmie DSM w Niepruszewie). Tym razem Fundacja Anioły Edukacji, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan zorganizował spotkanie doradców zawodowych w firmie Solaris Bus & Coach w Bolechowie. Jest to największym producent autobusów miejskich na rynku polskim i jeden z czołowych na rynku europejskim.

          Najbardziej poszukiwani obecnie pracownicy w Solaris to elektrycy i spawacze – w związku z wdrażaniem programu KIERUNEK E – MOBILNOŚĆ.

          Drodzy Uczniowie - Warto zatem rozważyć kontynuowanie nauki w ZS1 w Swarzędzu. Szkoła ta ma bowiem klasy patronackie Solaris, a jej uczniowie zdobywają w tej firmie, dwa razy w tygodniu cenne doświadczenie. Wśród naszych uczniów są również przyszli studenci Politechniki Poznańskiej. Uczelnia ta szczyci się m.in. studiami dualnymi. Studiujący jeszcze młodzi ludzie pracują już w Solaris i zdobywają tu cenne doświadczenia.

          Nasza szkoła jest życzliwa różnym inicjatywom i kontaktom, które wspierają rozwój uczniów dotyczący wyboru dalszej ścieżki kształcenia, budzą refleksję czym jest wykształcenie, zawód, praca, czy kariera.

          Efektem szkolenia dla doradców w DSM Niepruszewo była mi. in. wycieczka zawodoznawcza uczniów do tego zakładu. Czy będziemy mieli możliwość gościć jako zespół klasowy w Solaris? Czas odpowie nam na to pytanie.

          Przyszli spawacze, mechanicy, elektrycy, lakiernicy, pracownicy działy HR – do zobaczenia w szkole na zajęciach z doradztwa zawodowego! Zdobędziecie na nich wiedzę z następujących obszarów: klasy patronackie, kształcenie dualne, e-mobliność, proces rekrutacji, assesment center, case study, studia dualne. Porozmawiamy również o tym, na ile ważna jest dla Ciebie opinia drugiego człowieka, czy potrafisz współpracować i czy mówisz dobrze po angielsku. – Na to również zwracają uwagę rekruterzy.