• WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO FIRMY DSM W NIEPRUSZEWIE

• DSM to skrót od Doing Something Meaningful i motto firmy DSM Nutritional Products Sp. z o.o., do której 27.09.2019r. na wycieczkę zawodoznawczą w ramach DORADZTWA ZAWODOWEGO udali się uczniowie klasy 8b. Zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego młodzież poznała świat zawodów i rynek pracy – ósmoklasiści porównali własne zasoby i preferencje z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców, wyjaśnili zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy. DSM jest globalną firma, aktywną w dziedzinie zdrowia i żywienia. Zatrudnia ponad 25 tys. pracowników, łączących ogromną wiedzę naukową z doświadczeniem biznesowym. Centrala firmy mieści się w Holandii, a my odwiedziliśmy oddział firmy mieszczący się w Niepruszewie. Podczas wizyty w firmie uczniowie poznali specyfikę pracy na produkcji (operator produkcji, lider zmiany, kierownik produkcji), w laboratorium oraz w dziale logistyki. Prelegenci oraz pracownicy oprowadzający młodzież po zakładzie podkreślali ogromne znaczenie współpracy między pracownikami firmy wg. zasady fair play, miłej atmosfery pracy jaka panuje w firmie oraz znajomości języka angielskiego, która przydatna jest niemalże na każdym kroku. Zwrócono również uwagę na wysokie standardy higieniczne obowiązujące w zakładzie, ogromną odpowiedzialność pracowników (badania laboratoryjne) oraz na umiejętność szybkiego reagowania na nieoczekiwane sytuacje (logistyka, transport, czynnik ludzki). Młodzież, która wzięła udział w tej wycieczce wie już, że oprócz oczywistych umiejętności takich jak obsługa Exela, znajomość produktu, procesu produkcji, wiedzy fachowej wymaganej na poszczególnych stanowiskach niezwykle ważne jest budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich i pomaganie sobie, bo gdy pomagasz – Ty też się spełniasz, rozwijasz, jesteś etycznie postępującym pracownikiem. Podczas spotkania dyskutowano również o zależności między stanem zdrowia, a wyborem zawodu.

Ta wizyta zawodoznawcza była możliwa dzięki  współpracy nawiązanej przez szkolnego doradcę zawodowego w firmie DSM podczas szkolenia w ramach akcja DORADZTWO DLA DORADCY zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan oraz Fundację Anioły Edukacji.

A oto relacja ucznia z wycieczki zawodoznawczej do firmy DSM w Niepruszewie:

W dniu dzisiejszym udaliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do firmy DSM. Firma DSM jest jedna z większych firm spożywczych na świecie. Ich produkty możemy znaleźć dosłownie wszędzie: w mleku dla dzieci, w słodyczach a także w autach. Jednak my udaliśmy się do Niepruszewa, gdzie produkowane są mieszanki  witamin i substancji odżywczych dodawanych m.in. do mleka dla dzieci, napojów i innych produktów spożywczych. Mogliśmy poznać od środka jak działają duże firmy takie jak DSM. Odwiedziliśmy magazyn, w którym obowiązywały rygorystyczne przepisy dotyczące higieny. Rozmawialiśmy z pracownikami  z różnych sektorów firmy i dowiedzieliśmy się przydatnych rzeczy na temat wymagań i zadań na danym stanowisku. Zostaliśmy również poczęstowani produktami, które współprodukuje firma DSM. Moim zdaniem uczniom w naszym w wieku potrzebne są tego typu wycieczki. Niedługo będziemy wchodzili na rynek pracy, dlatego musimy poznawać jak wygląda praca i warunki pracy. Wycieczka była super. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich wycieczek.

Jan Grussy