• Nagłówek

• Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.

• WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO FIRMY DSM W NIEPRUSZEWIE

• DSM to skrót od Doing Something Meaningful i motto firmy DSM Nutritional Products Sp. z o.o., do której 27.09.2019r. na wycieczkę zawodoznawczą w ramach DORADZTWA ZAWODOWEGO udali się uczniowie klasy 8b. Zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego młodzież poznała świat zawodów i rynek pracy – ósmoklasiści porównali własne zasoby i preferencje z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców, wyjaśnili zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy. DSM jest globalną firma, aktywną w dziedzinie zdrowia i żywienia. Zatrudnia ponad 25 tys. pracowników, łączących ogromną wiedzę naukową z doświadczeniem biznesowym. Centrala firmy mieści się w Holandii, a my odwiedziliśmy oddział firmy mieszczący się w Niepruszewie. Podczas wizyty w firmie uczniowie poznali specyfikę pracy na produkcji (operator produkcji, lider zmiany, kierownik produkcji), w laboratorium oraz w dziale logistyki. Prelegenci oraz pracownicy oprowadzający młodzież po zakładzie podkreślali ogromne znaczenie współpracy między pracownikami firmy wg. zasady fair play, miłej atmosfery pracy jaka panuje w firmie oraz znajomości języka angielskiego, która przydatna jest niemalże na każdym kroku. Zwrócono również uwagę na wysokie standardy higieniczne obowiązujące w zakładzie, ogromną odpowiedzialność pracowników (badania laboratoryjne) oraz na umiejętność szybkiego reagowania na nieoczekiwane sytuacje (logistyka, transport, czynnik ludzki). Młodzież, która wzięła udział w tej wycieczce wie już, że oprócz oczywistych umiejętności takich jak obsługa Exela, znajomość produktu, procesu produkcji, wiedzy fachowej wymaganej na poszczególnych stanowiskach niezwykle ważne jest budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich i pomaganie sobie, bo gdy pomagasz – Ty też się spełniasz, rozwijasz, jesteś etycznie postępującym pracownikiem. Podczas spotkania dyskutowano również o zależności między stanem zdrowia, a wyborem zawodu.

Ta wizyta zawodoznawcza była możliwa dzięki  współpracy nawiązanej przez szkolnego doradcę zawodowego w firmie DSM podczas szkolenia w ramach akcja DORADZTWO DLA DORADCY zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan oraz Fundację Anioły Edukacji.

A oto relacja ucznia z wycieczki zawodoznawczej do firmy DSM w Niepruszewie:

W dniu dzisiejszym udaliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do firmy DSM. Firma DSM jest jedna z większych firm spożywczych na świecie. Ich produkty możemy znaleźć dosłownie wszędzie: w mleku dla dzieci, w słodyczach a także w autach. Jednak my udaliśmy się do Niepruszewa, gdzie produkowane są mieszanki  witamin i substancji odżywczych dodawanych m.in. do mleka dla dzieci, napojów i innych produktów spożywczych. Mogliśmy poznać od środka jak działają duże firmy takie jak DSM. Odwiedziliśmy magazyn, w którym obowiązywały rygorystyczne przepisy dotyczące higieny. Rozmawialiśmy z pracownikami  z różnych sektorów firmy i dowiedzieliśmy się przydatnych rzeczy na temat wymagań i zadań na danym stanowisku. Zostaliśmy również poczęstowani produktami, które współprodukuje firma DSM. Moim zdaniem uczniom w naszym w wieku potrzebne są tego typu wycieczki. Niedługo będziemy wchodzili na rynek pracy, dlatego musimy poznawać jak wygląda praca i warunki pracy. Wycieczka była super. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich wycieczek.

Jan Grussy

Więcej zdjęć