•  Zjazd Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych Gminy Komorniki w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach 07.06.2022r.

•

(Relacja w telewizji STK: https://komorniki.telewizjastk.pl/wiadomosci/czytaj/wspolpraca-poplaca )

Czerwiec to czas podsumowań w każdej szkole. W tym roku, a dokładniej 7 czerwca Samorządy Uczniowskie miały okazję dokonać ewaluacji swoich działań w wyjątkowy sposób. Mianowicie biorąc udział w I Zjeździe Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych gminy Komorniki. Tematem przewodnim była współpraca ze środowiskiem szkolnym i lokalnym. Spotkanie to było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami różnych szkół.

W Zjeździe wzięły udział następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach, Szkoła Podstawowa im. A. Fiedlera w Chomęcicach, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Dopiewcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach.

Po uroczystym otwarciu Zjazdu przez Dyrektor panią dr Marlenę Woźniak, przedstawiciele Samorządów Uczniowskich wysłuchali wykładu poprowadzonego przez Przewodniczącego Rady Gminy pana Mariana Adamskiego. Nasz gość opowiedział o tym jak wygląda podział obowiązków i praca w Radzie Gminy, dowiedzieliśmy się jak przebiega planowanie pracy samorządu i poznaliśmy wiele ciekawostek na temat edukacji w naszej gminie. Na koniec swojego przemówienia Przewodniczący Rady Gminy wręczył na ręce Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach Statut Gminy Komorniki oraz Akt założycielski Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach z 2016r.

Kolejnym punktem programu w którym wzięli udział obecni na zjeździe uczniowie był wykład oraz rozmowa z zastępcą przewodniczącej Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach, panem Pawłem Homenko. Przemówienie zostało opracowane tak, by to publiczność mogła wybierać omawiany temat. Każdy z nich był bardzo ciekawy. Poczynając od tego jak przebiegała współpraca przy organizacji Festynu Wielkanocnego w szkole poprzez pracę z małymi i dużymi zespołami z którymi spotkał się pan Paweł w swojej karierze zawodowej, po organizowanie i planowanie pracy związanej z tworzeniem gier, grafik oraz działań dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Wystąpienie to idealnie wpisało się w tematykę spotkania: Współpraca popłaca. Myśl lokalnie, działaj globalnie.

Następnie przedstawiciele Samorządów Uczniowskich wzięli udział w debacie „Podział obowiązków i ich realizacja”, w trakcie której odpowiedzieli na trzy pytania.

Po interesującej dyskusji, w trakcie której mieliśmy okazję zapoznać się z ciekawymi poglądami naszych uczniów przyszedł czas na prezentację własnych dokonań. Każdy Samorząd Uczniowski przedstawił prezentację na temat najciekawszych przedsięwzięć, które zostały zrealizowane w danej szkole. Wiele inicjatyw prezentowanych przez przedstawicieli różnych szkół wymagało dobrej współpracy ze środowiskiem szkolnym i lokalnym. Dzięki tym wystąpieniom dzieci mogły zainspirować swoich rówieśników do kolejnych działań. Prezentowane pomysły były bardzo dobrą okazją do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Przedostatnim punktem w naszym programie były warsztaty na temat: „Jak skutecznie współpracować w szkole i środowisku lokalnym?”. W trakcie których przedstawiciele różnych Samorządów Uczniowskich musieli wypracować rozwiązania na takie zagadnienia jak:

• Jakie korzyści wynikają dla członków zespołu z faktu przynależności do niego?
            • W jaki sposób utrzymujemy kontakty z otoczeniem?
            • Jakie wartości są dla nas istotne?
            • W jaki sposób rozwiązujemy pojawiające się problemy?
            • Kto jest zainteresowany tym, abyśmy odnieśli sukces?

Po zmaganiach umysłowych, burzliwych debatach, wymianie doświadczeń i spostrzeżeń przyszedł czas na odpoczynek. W trakcie popołudnia z samorządnością każda grupa przedstawicieli z wszystkich szkół mogła wziąć udział w Plewiejskiej Grze Terenowej, dzięki której mieli okazję poznać atrakcje przyrodnicze, historyczne i kulturalne naszej miejscowości.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Plewiskach serdecznie dziękuje wszystkim opiekunom i uczestnikom za udział. Liczymy, że zorganizowany przez nas Zjazd będzie inspiracją do podejmowania kolejnych ciekawych działań w Waszych szkołach.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

Marta Kazimierczak-Con

Bernadetta Mika

• VIII Gminny Konkurs Pięknego Czytania

• W dniu 6 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Plewiskach odbył się VIII Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla klas 2.

W konkursie tym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły- Maria Kościelna oraz Barbara Przylepa.

Miło nam ogłosić, iż Basia zajęła I miejsce!!!!

Serdecznie gratulujemy obu uczestniczkom!

Życzymy dalszych sukcesów oraz czerpania przyjemności z czytania książek!

• MŁODZICZKI STARSZE U-13  WICEMISTRZYNIAMI POLSKI

• W dniach 25 – 29 maja zespół młodziczek starszych występujący jako MOSKAWA Środa Wielkopolska wziął udział w turnieju finałowym o Mistrzostwo Polski kategorii U-13. Turniej odbył się w Ostrowi Mazowieckiej a zespół w grupie eliminacyjnej osiągnął następujące wyniki:

- zwycięstwo 66:34 z MKS MOS Konin

- porażka 52:56 ze ŚLĘZĄ Wrocław

- zwycięstwo 62:52 z MMKS KATARZYNKI Toruń.

Zajęcie II miejsca w grupie dało MOSKAWIE prawo gry w półfinale gdzie zespół pokonał po dogrywce 59:50 MUKS Poznań.

W spotkaniu finałowym uległ ŚLĘZIE Wrocław 45:65.

Zawodniczkami srebrnego zespołu były uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach

- PAULINA KEMPIŃSKA,

- ANASTAZJA KLIMEK,

- JESSICA KLIMEK

- KATARZYNA OLEJNICZAK.

Gościnnie towarzyszyła trenująca i ucząca się w naszej szkole MARGARITA GRASHCHENKO.