• Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

     • 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce organizowany jest jako Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.Zachęcamy do refleksji, do bycia uważnym na innych wokół nas.

      10 zasad kulturalnego zachowania (źródło: niepełnosprawni.pl)

      1. Mówiąc i pisząc o osobach z niepełnosprawnością nie używaj krzywdzących określeń.
      2. Mówiąc i pisząc o osobach z niepełnosprawnością nigdy nie używaj określeń potocznych.
      3. Mówiąc i pisząc o osobach z niepełnosprawnością używaj określeń:
       osoba z niepełnosprawnością
       - osoba z niepełnosprawnością ruchową
       - osoba poruszająca się na wózku
       - osoba poruszająca się o kulach
       - osoba niewidoma  - osoba niedowidząca
       - osoba niesłysząca - osoba niedosłysząca
       - osoba głuchoniewidoma
       - osoba z niepełnosprawnością intelektualną
       - osoba z zaburzeniem psychicznym
      4. Zanim udzielisz pomocy zapytaj, czy osoba z niepełnosprawnością życzy jej sobie.
      5. Bądź taktowny w inicjowaniu kontaktu fizycznego - zanim dotkniesz osoby z niepełnosprawnością, aby jej pomóc - uprzedź ją o tym.
      6. Wózek, laska, proteza to elementy przestrzeni osobistej osoby z niepełnosprawnością - nie dotykaj ich bez potrzeby.
      7. Nie głaszcz psów przewodników i psów asystentów! Nie rozpraszaj ich uwagi! Te zwierzęta muszą być cały czas skupione, aby jak najlepiej pomóc swemu panu/pani. Zwierzęta pomagające osobom z niepełnosprawnością są dobrze wyszkolone i łagodne.
      8. Jeśli coś mówisz - zwracaj się bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Rozmawianie tylko z jej towarzyszem, opiekunem, pomocnikiem lub tłumaczem języka migowego świadczy o ignorowaniu takiej osoby i jest wyrazem braku kultury.
      9. Reaguj uprzejmie na prośby osób z niepełnosprawnością. One się nie skarżą, ale podpowiadają ci, co mogłoby im ułatwić funkcjonowanie w pewnej przestrzeni.
      10. Jeśli nie wiesz jak się zachować wobec osoby z niepełnosprawnością - po prostu ją o to zapytaj!
     • Dyżury naszych psychologów i pedagogów

     • W miesiącu  maju (zaczynając od 5.05.2020 wtorek) nasi pedagodzy, psycholodzy i logopeda pełnią dla Państwa dyżury w szkole.
      Prosimy kontaktować się telefonicznie.
      Poniżej godziny i dni dyżurowania.

      Zapraszamy.
      Hanna Janowska - logopeda   ,                       Poniedziałki (9.00-11.00)     sala 006
      Sylwia Fuhrmann – Komar - pedagog ,           Wtorki (9.00-11.00)              sala 006
      Bogusław Kwaitkowski - pedagog  ,                Środy  (9.00-11.00)              sala 006
      Sylwia Sawicka – Zduniak - psycholog ,         Czwartki (9.00-11.00)           sala 212
      Grażyna Głębocka - psycholog  ,                    Piątki (9.00-11.00)                sala 212

     • Rekrutacja uzupełniająca do oddziałów przedszkolnych

     • Szkoła dysponuje 5 miejscami w oddziałach przedszkolnych. Wnioski na wolne miejsca w rekrutacji uzupełniającej należy złożyć w dniach 5-8 maja 2020 r. osobiście w sekretariacie szkoły (w godzinach 8.00-12.00), lub przesłać na adres mailowy: sekretariat@sp2plewiska.edu.pl (skan wniosku wraz z załącznikami).

      Dokumenty znajduja się w zakładce Rekrutacja 2020/2021/Oddział przedszkolny - dokumenty

     • Nauczanie zdalne do 24 maja 2020 r.

     • W dniu dzisiejszym, Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja. Jednocześnie ogłoszono, że egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca, a termin dodatkowy to 7-9 lipca br.

      Jakub Szeszuła

     • Ogłoszenie wyników rekrutacji uzupełniającej do klasy 1 na rok szkolny 2020/2021

     • Na podstawie § 11 b Rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły.

     • Wielki sukces naszego ucznia

     • Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczeń oddziału 8, Michał Ruta, uzyskał tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Michał został przygotowany przez panią Elżbietę Kapluk - nauczyciela geografii. Gratulacje!

      Dyrekcja Szkoły

     • Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

     • Dużo zrowia, szczęścia i radości z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy życzy dyrekcja, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach.

     • Nauczanie zdalne do 26 kwietnia

     • W dniu dzisiejszym - 9 kwietnia, ogłoszono, że szkoły zostaną zamknięte do 26 kwietnia. To oznacza, że nauka zdalna została przedłużona na okres po Wielkanocy. Decyzję ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił też, że matury i egzaminy 8-klasistów zostały odłożone na czerwiec, ale konkretnej daty nie ma. Premier Morawiecki zaznaczył też, że zasiłek dla rodziców, którzy muszą zostać z dzieckiem zostanie przedłużony o kolejne tygodnie. Minister edukacji Dariusz Piontkowski zaapelował, żeby dodatkowy czas uczniowie wykorzystali na naukę przed maturą i egzaminami. Minister dodał, że na razie nie ma powodów by rok szkolny 2019/2020 został przedłużony.

     • Organizacja pracy podczas przerwy świątecznej

     • Informuję, że od 9 do 14 kwietnia br. jest wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia, piątek, 10 kwietnia oraz wtorek, 14 kwietnia, br. szkoła nie będzie prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

      Dyrektor Szkoły, Marlena Woźniak

     • Przyjmowanie kandydatów do klasy I spoza obwodu.

     • Uprzejmie informuję, że w dniach 6 -10 kwietnia br. będzie możliwość zapisania kandydatów do klasy I spoza obwodu szkoły. Szkoła dysponuje 25 miejscami.

      Sposób składania dokumentów:

      1. Karta zgłoszenia i oświadczenia do pobrania na stronie internetowej szkoły w zakładce rekrutacja.
      2. Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów branych pod uwagę znajdują się w załączniku "Zasady naboru do klas 1 - rekrutacja uzupełniająca"
      3. Przyjmowanie dokumentów:
       1. mailowo - przesłanie skanu podpisanych przez obojga rodziców dokumentów na adres: sekretariat@sp2plewiska.edu.pl
       2. osobiście w godzinach 8.00-10.00 w sekretariacie szkoły (przy zgłaszaniu kandydatów do szkoły niezbędny jest  oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka – do wglądu,   dowód osobisty rodzica - do wglądu)

      Lista kandydatów przyjętych w rekrutacji uzupełniającej do klasy I zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły w dniu 16 kwietnia 2020 r.

     • Rekrutacja uzupełniająca do oddziału przedszkolnego

     • Informujemy, iż po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych, szkoła dysponuje 5 miejscami wolnymi. Wnioski na wolne miejsca w rekrutacji uzupełniającej należy złożyć w dniach 5-8 maja 2020 r. Ze względu na sytuację w kraju, o formie złożenia wniosków poinformujemy w dniu 30 kwietnia 2020 r.

     • Ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021

     • Na podstawie § 11 b Rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wyniki postępowania rekrutacyjnego podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły.

     • Jesteśmy z Wami

     • Szanowni Państwo,

      Mija kolejny tydzień nowej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy. Codziennie wystawiana na próbę jest nasza cierpliwość, spokój i poczucie bezpieczeństwa, codziennie uczymy się nowych umiejętności i dowiadujemy czegoś o sobie i bliskich. Choć trudno szukać w tej sytuacji pozytywów, to po głębszym zastanowieniu się możemy odkryć na nowo, co dla nas w życiu jest ważne. Zostaliśmy zmuszeni do tego aby zatrzymać się, pobyć z drugim człowiekiem, rozmawiać, słuchać. Jest to też czas, który dla naszych bliskich jest bezcenny. Nic nie jest w stanie zastąpić dzieciom obecności i uwagi rodziców, te wydarzenia wzmocnią relacje Rodzic- Dziecko, jeżeli umiejętnie ją wykorzystamy.


      Jasper Juul mówi,że dzieci są jak przybysze z innego świata. Potrzebują od nas dorosłych, wskazówek i przewodnictwa, jak poruszać się w świecie, do którego trafiły...

      Wsłuchajmy się we wzajemne potrzeby, rozmawiajmy o naszych emocjach i uczuciach a przede wszystkim  wspierajmy się! Teraz wszystkim nam potrzebne jest wsparcie i zrozumienie, dzieci potrzebują akceptacji swoich uczuć  i emocji podczas mierzenia się z nową sytuacją, pomocy w odrabianiu lekcji oraz zwyczajnej potrzeby zabawy.

      Państwu zapewne potrzebna jest cierpliwość, wytchnienie, zostaliście bowiem obsadzeni w dodatkowej roli nauczyciela swoich dzieci. Nauczyciele potrzebują Waszego wsparcia i zrozumienia. Jeżeli wszyscy będziemy na to uważni, uda nam się pokonać zmęczenie, zniecierpliwienie i rozbudzić nadzieję, że ten zły czas minie. My będziemy silniejsi i bogatsi o nowe doświadczenia, nasze dzieci nauczą się nowych umiejętności, zatęsknią za szkołą i oby ten czas wglądu w samego siebie przyniósł nam ukojenie i wiarę w to, że choć nic nie będzie już takie samo, to możemy zacząć od nowa budować coś dobrego, wartościowego.


      Ograniczajmy sobie dawkę codziennych informacji, niech nie zabiera nam niepotrzebnie energii, nadrabiajmy zaległości, może jest coś w domu do uporządkowania ale przede wszystkim zatrzymajmy się i podarujmy chwilę tylko dla siebie aby później wolni od zmartwień dzielić się z bliskimi!

      Życzę nam wszystkim zdrowia, cierpliwości, zrozumienia i wsparcia. My też jesteśmy tutaj dla Państwa, gdyby zaistniała potrzeba kontaktu.

      Jeżeli uda się Państwu znaleźć chwilę czasu to polecam ciekawą literaturę dla rodziców:
      1.PSYCHOLOGIA GENIUSZU- Andrew Fuller
      2.KIEDY TWOJA ZŁOŚĆ KRZYWDZI DZIECKO-Mathew McKay
      3.Z DZIECKIEM W ŚWIAT WARTOŚCI - Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
      4.JAK MÓWIĆ ŻEBY DZIECI NAS SŁUCHAŁY -Adele Faber, Elanie Mazlish
      5.JAK MÓWIĆ ŻEBY DZIECI SIĘ UCZYŁY- Adele Faber, Elanie Mazlish
      6.DODAJ MI SKRZYDEŁ- Joanna Steinke-Kalembka
      7.DIALOG ZAMIAST KAR- Zofia Aleksandra Żuczkowska
      8.TWOJE KOMPETENTNE DZIECKO- Jesper Juul
      9.SELF -REG -Stuart Shaker
      10.(NIE) GRZECZNI?RODZINNE NIEPOROZUMIENIA WIDZIANE OCZAMI DZIECI W WIEKU 6-12-  Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko

      Dla młodszych czytelników polecam:
      10.SELF - REG-OPOWIEŚCI DLA DZIECI O TYM GDY EMOCJE BIORĄ GÓRĘ - Agnieszka stążka - Gawrysiak
      11.PEWNA SIEBIE DZIEWCZYNA . JAK MĄDRZE RYZYKOWAC AKCEPTOWAĆ PORAŻKI I BYĆ SZCZĘŚLIWIE NIEDOSKONAŁĄ
      12.DUŻE SPRAWY W MAŁYCH GŁOWACH- Agnieszka Kossowska
      13.AKCEPTUJE CO CZUJĘ -MOJE EMOCJE -Isabelle Filliozat, Virginie Limousin, Eric Veille
      14.GORZKA CZEKOLADA I INNE OPOWIADANIA O WAŻNYCH SPRAWACH
      15.WIELKA KSIĘGA UCZUĆ -Grzegorz Kasdepke

      Z wyrazami szacunku
      Sylwia Sawicka-Zduniak- psycholog
      Sylwia Fuhrmann-Komar -pedagog
      Hanna Janowska- neurologopedia