W ostatnim tygodniu klasy szóste powróciły na języku niemieckim do wczesnego dzieciństwa. Uczniowie budowali z klocków zdania w czasie przeszłym wspomagając się niekiedy słownikami online. Wszyscy się dobrze bawili mimochodem przyswajając sobie zawiłości gramatyki niemieckiej. Smaczku lekcjom dodawało współzawodnictwo między grupami.
Klocki na języku niemieckim
75 ROCZNICA WYZWOLENIA POZNANIA 23 LUTEGO 2020 ROKU
14 lutego klasa 8 B wraz z trójką nauczycieli: Dorotą Nowak-Włodarczyk, Darią Pawlak i Jakubem Szeszułą uczciła 75 rocznicę wyzwolenia Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Aby lepiej poznać dzieje Poznania z 1945 roku klasa wzięła udział w opracowanej przez swoją nauczycielkę historii D. Nowak-Włodarczyk grze miejskiej. Uczniowie otrzymali zdjęcia 18 gmachów w zburzonym centrum miasta i wskazówki w formie zagadek jak dotrzeć do owych , dziś świetnie wyglądających budynków. Musieli także odpowiedzieć na pytania i wykonać polecone im zadania. Dodatkowo zdobyli wiedzę w pigułce o historii każdego z budynków i miejsc w ich okolicy. Przy okazji wyprawy młodzież wzmocniła swoje mięśnie, poprawiła kondycję i zakosztowała chwilę przyjemności w jednym z sieciowych „przybytków masowego żywienia”. Jednym słowem coś dla ducha, coś dla ciała.
GRAFIKA 3D - wyniki konkursu
Wyniki konkursu informatycznego „Grafika 3d”
Miło mi Państwa poinformować, iż w szkolnym konkursie informatycznym „Grafika 3d” do którego przystąpili uczniowie z klas VI, VII i VIII wyłoniono zwycięzców: :
I miejsce: Paweł Woźniak
II miejsce: Maciej Nyczka
III miejsce: Norbert Sakowicz
Jednocześnie osiągnięcia te gwarantują przejście do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się
w Szkole Podstawowej nr 54 w Poznaniu.Szczegółowe informacje odnośnie terminu etapu międzyszkolnego zostaną podane w późniejszym terminie.
DRZWI OTWARTE
Dzień bezpieczeństwa w szkole i w sieci
W dniu 13 lutego w naszej szkole gościliśmy Wojewodę Wielkoplskiego pana Łukasza Mikołajczyka, który przeporwadził prelekcję nt bezpieczeństwa w sieci, podpartą prezentacją własnego autorstwa. W dalszej kolejności wykłady na powyższy temat prowadzili przedstawiciele Policji z Poznania oraz Wojciech Kosarski i Iwona Pikosz. Zajęcia skierowane były dla uczniów oddziałów 4-8 oraz w godzinach popołudniowych dla rodziców.
11
Matematyczne Laboratorium Kultury
Uczniowie klas 8 wzięli udział w w piątej edycji Seminarium Naukowego "Matematycznego Laboratorium Kultury", które odbyło się 12.02.2020 roku w Poznaniu. Organizatorem było Laboratorium Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Seminarium zostało objęte Patronatem Honorowym przez:Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dra hab. Andrzeja Lesickiego, Prorektora kierującego Szkołą Nauk Społecznych prof. dra hab. Zbyszko Melosika, Panią Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Agnieszkę Cybal-Michalską – Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dra hab. Jerzego Kaczorowskiego – Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Panią Elżbietę Leszczyńską. Konkurs ten jest skierowany dla klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenu województwa Wielkopolskiego. Nasza szkoła była jedną z 41 szkół biorących udział w tym wydarzeniu.
Wyślij pączka do Afryki!
We wtorek 18 lutego startujemy z kolejną edycją akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Tegoroczna odsłona zbiórki będzie miała wyjątkowo słodki smak, gdyż zaprosimy jej uczestników do zakupu prawdziwych, świeżych pączków! A to za sprawą obdarowujących nas: Cukierni Nowaczyk, Cukierni Rawa i Cukierni Rak. Całkowity dochód ze sprzedaży słodkości, zostanie przekazany fundacji „Kapucyni i misje”. Pozwoli to misjonarzom otoczyć opieką medyczną dzieci z najuboższych rejonów Afryki. Przyłącz się do akcji PODARUJ DZIECIOM ZDROWIE, a sobie odrobinę przyjemności. Czekamy na Ciebie!
DRZWI OTWARTE 26.02.2020 GODZ.17.00
Serdecznie zapraszamy na drzwi otwarte do naszej szkoły rodziców uczniów przyszłych zerówek oraz klas pierwszych 26 lutego o godz. 17.00 do auli szkoły.
DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W SIECI 13.02.2020
STOP CYBERPRZEMOCY!!! 13.02.2020 Dzień bezpieczeństwa w sieci w SP2 w Plewiskach!!!
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów klas 0-8 na spotkanie dotyczące cyberprzemocy i hejtu w sieci, które odbedzie się w auli naszej szkoły 13.02. o godz. 17.00!!
Wstęp wolny!!!!
Mały gest, wielki cel
Akcja Mały gest, wielki cel ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzach chorych dzieci. Taki uśmiech pojawił się na twarzy Majki z Poznania, której w poniedziałek 3.02 wręczyliśmy paczki i kartki urodzinowe. Do akcji, którą koordynowała Kamila Gwóźdź, włączyli się Lidia Sobańska ze szkolnym wolontariatem, Anna Matysiak, Katarzyna Matysiak, Karolina Kusterka wraz z klasami świetlicowymi, Magdalena Konieczek wraz z klasą 0c, Joanna Małagocka z klasą 1b, Ewelina Knach z klasą 2d oraz rodzice uczniów.
Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie
Z kilku tysięcy startujących z całej Polski w V Edycji Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, do etapu okręgowego przeszło 510 uczniów, w tym szóstka z naszej szkoły!
Oto finaliści:
Oliwia Hejdasz z klasy 8a
Ligia Marcinkowska z klasy 8b
Jagoda Jodłowska z klasy 8b
Krzysztof Nowak z klasy 8b
Weronika Kaniecka z klasy 8c
Michał Ruta z klasy 8c
Finalistów podajemy do wiadomości w porządku przydziału do klas, nie według uzyskanych punktów. Przed nami trudny, dwustopniowy etap okręgowy, a następnie finał w Warszawie. Zagadnienia etapu szkolnego były niezwykle wymagające i wykraczające poza wiedzę ósmoklasisty.
Tym bardziej należą się naszym finalistom szczególne gratulacje!
Gminny Konkurs Head Full of Words 28.02.2020r.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas V do udziału w gminnym konkursie języka angielskiego Head Full of Words. Szczegóły w zakładce Języki.
Doradztwo zawodowe - Mezon
Uczniowie klas 8a i 8c mieli w szkole, w ramach realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego, WOSu oraz rozwijania wśród uczniów kompetencji kluczowych takich jak inicjatywność i przedsiębiorczość spotkanie z właścicielem firmy MEZON panem Michałem Sokołowskim. Podczas spotkania poznali blaski i cienie prowadzenia działalności gospodarczej. Ósmoklasiści dowiedzieli się jak ogromna satysfakcja płynie z prowadzenie firmy prze 30 lat. Mieli okazję poznać odpowiedzi na opracowane przez nich, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego pytania dotyczące lokalnego rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Współpraca z biznesmenem planowana jest długofalowo, a jej kolejny etap stanowić będzie wizyta zawodoznawcza uczniów w firmie MEZON.
Egzaminy Cambridge
W dniu 10 stycznia 2020 odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Moniką Runowską – przedstawicielem centrum egzaminacyjnego Cambridge: Program Angielski w Poznaniu. Pani Monika, na co dzień pracuje, jako nauczyciel angielskiego oraz przygotowuje swoich uczniów do egzaminów, zasiada w komisjach w trakcie egzaminów ustnych na certyfikaty z Cambridge oraz współpracuje z różnymi szkołami przy organizacji egzaminów w ich placówkach.
W tym roku znalazła się w naszej szkole chętna grupa osób, które chcą podejść do takich testów językowych jak PET i FCE. W trakcie spotkania mieliśmy szansę zapoznać się z historią tych egzaminów, ich organizacją oraz ustalić wstępne terminy próbnego oraz ostatecznego testu.
Bardzo dziękujemy za Państwa przyjście i otwartość przy zadawaniu pytań. Mamy nadzieję, że na wszystkie odpowiedziałyśmy wyczerpująco. Liczę na miłą współpracę w drugim semestrze przy organizacji egzaminów! Życzę wszystkim owocnej nauki.
Zapraszam niebawem na stronę naszej szkoły. W zakładce języki – angielski pojawią się linki przydatne do samodzielnej nauki języka angielskiego.
Good luck!
Marta Kazimierczak-Con
Międzynarodowy projekt eTwinning
Pod koniec roku kalendarzowego jedna z klas III miała okazję wziąć udział w międzynarodowym projekcie Christmas Cards Exchange. Zadaniem dzieci było wykonać na lekcji kartki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi w języku angielskim, które następnie zostały wysłane do szkoły w Turcji.
Największą radość sprawiły dzieciom kartki, które dotarły do nas po powrocie do szkoły, po przerwie świątecznej. Każda kartka była imiennie podpisana. Jak się okazuje, dla dzieci z Turcji zapisanie polskich imion to nie lada wyzwanie!
Każde dziecko na pewno zachowa swoją kartkę na pamiątkę.
Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim
Dokumenty Powstania Wielkopolskiego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Poznaniu na wystawie pt. „Powstanie Wielkopolskie - rozkaz!” w Plewiskach.
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Archiwum Państwowe w Poznaniu wspólnie z Muzeum Narodowym w Poznaniu wystąpiło o wpisanie Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Oprócz ww. dokumentów wyróżniono jeszcze 18 innych obiektów pochodzących z archiwów, muzeów i innych instytucji zlokalizowanych w Polsce oraz za granicą.
Wpisanie Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Krajową Listę programu UNESCO Pamięć Świata w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego były znakomitym powodem do zorganizowania wystawy pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP. Na wystawie zostały zaprezentowane w ciekawej i interesującej formule, między innymi wybrane rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Polskich Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim oraz wybrane fotografie z albumu Kazimierza Gregera. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w holu Sejmu RP. Celem organizatorów jest ukazanie Powstania Wielkopolskiego jako czynu zbrojnego, który zadecydował o kształcie odrodzonego Państwa Polskiego.
Wójt Gminy Komorniki Jan Broda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach Marlena Woźniak mają przyjemność zaprosić Państwa na prelekcję dotyczącą wystawy „Powstanie Wielkopolskie – Rozkaz!”. Wykład wygłosi Dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu, Pan Henryk Krystek.
Prelekcja odbędzie się w czwartek, 16 stycznia 2020 r. o godz. 14:00 w holu Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, ul. prof. W. Strażewicza 1.
Wystawę można oglądać w Szkole do 14 lutego 2020r., z wyłączeniem dni 27 – 31 stycznia 2020 r.
Serdecznie zapraszamy!
27 grudnia 1918 r. - wybuch Powstania Wielkopolskiego
W godzinach popołudniowych w Poznaniu wybuchły walki. Jeden z pierwszych ataków nastąpił na Prezydium Policji. W czasie ataku zginął Franciszek Ratajczak. Polakom udało się opanować również Dworzec Główny, Pocztę, kilka redut systemu fortecznego Poznania. Wybuchły również walki na prowincji. Jednym z pierwszych poległych był Jan Mertka, który padł pod Boczkowem.Komunikat Naczelnej Rady Ludowej w sprawie wydarzeń poznańskich w dnia 27 grudnia (fragment): „{…) Wczoraj po południu, aa krótkoprzed czwartą, nadciągały do miasta ż koszar na Jeżycach oddziały uzbrojonych żołnierzy niemieckich z 6 pułku grenadierów, w liczbie około 200, z oficerem na czele, śpiewając niemieckie pieśni, wtargnęli do gmachu Naczelnej Rady Ludowej, zrywając tamże sztandary angielskie, amerykański i francuski. W dalszym pochodzie przez św, Marcin, ul, Wiktorii, Berlińską i Plac Wilhelmowski czynili to samo, wdzierając się zwłaszcza na Berlińskiej do domów prywatnych i zrywając tamże z balkonów chorągwie koalicyjne i amerykańskie, i polskie, które deptano nogami. Prowokacyjne zachowanie się gwałtowników niemieckich zwabiło nie przygotowaną na napaść i prowokację ludność polską, która wyległa na ulice. Tymczasem żołnierze niemieccy dotarli do Banku Związku, tu zdarli i znieważyli sztandary angielskie i amerykańskie i tu padł pierwszy strzał do dyrektorów, który na szczęście chybił (…). Gdy mrok zapadał, rozpoczęli żołnierze niemieccy strzelaninę z kierunku Prezydium Policji. Niemcy ustawili tutaj dwa karabiny maszynowe i wśród ogólnego popłochu skonsternowanej ludności rozpoczęli ogień w kierunku „Bazaru”, między innymi w okna, gdzie mieszka Paderewski, złożony niemocą po przebytej na okręcie hiszpance (…). Ze strony polskiej zrazu nie odpowiadano, usiłowano dojść do jakiegoś porozumienia i uniknąć krwi rozlewu. Gdy jednak strzały nie ustawały, gdy szereg osób odniosło rany, Straż Ludowa poczęła odpowiadać na strzały i zarządziła środki bezpieczeństwa mające chronić przechodniów (…)” „Kurier Poznański” nr 298 z 29 XII 1918 r.
Samorząd składa życzenia
Z najlepszymi życzeniami od Samorządu Uczniowskiego
Policja w szkole
Szanowni Państwo. W szkole prowadzone są działania profilaktyczne mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa szkoły oraz świadomości dzieci na temat zagrożeń. Dotychczas przeprowadzono ewakuację z udziałem Inspektora Straży Pożarnej, odbyły się w większości klas pogadanki profilaktyczne z policjantem (niektóre klasy spotkania mają zaplanowane w kolejnych tygodniach). W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy niepokojący sygnał, który postanowiliśmy sprawdzić w obecności wyspecjalizowanych służb. Sprawdzenie szkoły przebiegło sprawnie dzięki zdyscyplinowaniu uczniów i nie stwierdzono żadnego zagrożenia dla życia i bezpieczeństwa uczniów.Emocji było sporo, ale profilaktyka przede wszystkim
Z wyrazami szacunku dr Marlena Woźniak
Kandydaci na Patrona szkoły
W dniu 17 grudnia 2019 r., odbyło się zebranie Zespołu ds Patrona, podczas którego, drogą głosowania, wybrano trójkę kandydatów, spośród których, już niebawem będziemy wybierali Patrona szkoły. Osobamu tymi są: Maria Skłodowska-Curie, Helena Szafran, Wisława Szymborska.
Zespół ds Patrona
Archiwum Aktualności