• 75  ROCZNICA  WYZWOLENIA  POZNANIA 23  LUTEGO 2020 ROKU

          • 14 lutego klasa 8 B wraz z trójką nauczycieli: Dorotą Nowak-Włodarczyk, Darią Pawlak i Jakubem Szeszułą uczciła 75 rocznicę wyzwolenia Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Aby lepiej poznać dzieje Poznania z 1945 roku klasa wzięła udział w opracowanej przez swoją nauczycielkę historii D. Nowak-Włodarczyk grze miejskiej. Uczniowie otrzymali zdjęcia 18 gmachów w zburzonym centrum miasta i wskazówki w formie zagadek jak dotrzeć do owych , dziś świetnie wyglądających budynków.  Musieli także odpowiedzieć na pytania i wykonać polecone im zadania. Dodatkowo zdobyli wiedzę w pigułce o historii każdego z budynków i miejsc w ich okolicy. Przy okazji wyprawy młodzież wzmocniła swoje mięśnie, poprawiła kondycję i zakosztowała chwilę przyjemności w jednym z sieciowych „przybytków masowego żywienia”. Jednym słowem coś dla ducha, coś dla ciała.

          • GRAFIKA 3D - wyniki konkursu

          • Wyniki konkursu informatycznego „Grafika 3d”

             

            Miło mi Państwa poinformować, iż w szkolnym konkursie informatycznym „Grafika 3d” do którego przystąpili uczniowie z klas VI, VII i VIII  wyłoniono zwycięzców:               :

            I miejsce: Paweł Woźniak

            II miejsce: Maciej Nyczka

            III miejsce: Norbert Sakowicz

            Jednocześnie osiągnięcia te gwarantują przejście do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się
            w Szkole Podstawowej nr 54 w Poznaniu.

            Szczegółowe informacje odnośnie terminu etapu międzyszkolnego zostaną podane w późniejszym terminie.

          • Dzień bezpieczeństwa w szkole i w sieci

          • W dniu 13 lutego w naszej szkole gościliśmy Wojewodę Wielkoplskiego pana Łukasza Mikołajczyka, który przeporwadził prelekcję nt bezpieczeństwa w sieci, podpartą prezentacją własnego autorstwa. W dalszej kolejności wykłady na powyższy temat prowadzili przedstawiciele Policji z Poznania oraz  Wojciech Kosarski i Iwona Pikosz. Zajęcia skierowane były dla uczniów oddziałów 4-8 oraz w godzinach popołudniowych dla rodziców.

          • Matematyczne Laboratorium Kultury

          • Uczniowie klas 8 wzięli udział w w piątej edycji Seminarium Naukowego "Matematycznego Laboratorium Kultury", które odbyło się 12.02.2020 roku w Poznaniu. Organizatorem było Laboratorium Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Seminarium zostało objęte Patronatem Honorowym przez:Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. UAM dra hab. Andrzeja Lesickiego, Prorektora kierującego Szkołą Nauk Społecznych prof. dra hab. Zbyszko Melosika, Panią Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Agnieszkę Cybal-Michalską – Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dra hab. Jerzego Kaczorowskiego – Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Panią Elżbietę Leszczyńską. Konkurs ten jest skierowany dla klas 7 i 8 szkół podstawowych z terenu województwa Wielkopolskiego. Nasza szkoła była jedną z 41 szkół biorących udział w tym wydarzeniu.

          • Wyślij pączka do Afryki!

          • We wtorek 18 lutego startujemy z kolejną edycją akcji „Wyślij pączka do Afryki”.   Tegoroczna odsłona zbiórki będzie miała wyjątkowo słodki smak, gdyż zaprosimy jej uczestników do zakupu prawdziwych, świeżych  pączków! A to za sprawą obdarowujących nas: Cukierni Nowaczyk, Cukierni Rawa i Cukierni Rak. Całkowity dochód ze sprzedaży słodkości,  zostanie przekazany fundacji „Kapucyni i misje”. Pozwoli to misjonarzom otoczyć opieką medyczną dzieci z najuboższych rejonów Afryki. Przyłącz się do akcji PODARUJ DZIECIOM ZDROWIE, a sobie odrobinę przyjemności. Czekamy na Ciebie!

          • DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W SIECI 13.02.2020

          • STOP CYBERPRZEMOCY!!! 13.02.2020 Dzień bezpieczeństwa w sieci w SP2 w Plewiskach!!!

            Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów klas 0-8 na spotkanie dotyczące cyberprzemocy i hejtu w sieci, które odbedzie się w auli naszej szkoły 13.02. o godz. 17.00!!

            Wstęp wolny!!!!

          • Mały gest, wielki cel

          • Akcja Mały gest, wielki cel ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzach chorych dzieci. Taki uśmiech pojawił się na twarzy Majki z Poznania, której w poniedziałek 3.02 wręczyliśmy paczki i kartki urodzinowe. Do akcji, którą koordynowała Kamila Gwóźdź, włączyli się Lidia Sobańska ze szkolnym wolontariatem, Anna Matysiak, Katarzyna Matysiak, Karolina Kusterka wraz z klasami świetlicowymi, Magdalena Konieczek wraz z klasą 0c, Joanna Małagocka z klasą 1b, Ewelina Knach z klasą 2d oraz rodzice uczniów.

          • Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie

          • Z kilku tysięcy startujących z całej Polski w V Edycji Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, do etapu okręgowego przeszło 510 uczniów, w tym szóstka z naszej szkoły!
            Oto finaliści:
            O
            liwia Hejdasz z klasy 8a
            Ligia Marcinkowska z klasy 8b
            Jagoda Jodłowska z klasy 8b
            Krzysztof Nowak z klasy 8b
            Weronika Kaniecka z klasy 8c
            Michał Ruta z klasy 8c

            Finalistów podajemy do wiadomości w porządku przydziału do klas, nie według uzyskanych punktów. Przed nami trudny, dwustopniowy etap okręgowy, a następnie finał w Warszawie. Zagadnienia etapu szkolnego były niezwykle wymagające i wykraczające poza wiedzę ósmoklasisty.
            Tym bardziej należą się naszym finalistom szczególne gratulacje!

          • Doradztwo zawodowe - Mezon

          • Uczniowie klas 8a i 8c mieli w szkole, w ramach realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego, WOSu oraz rozwijania wśród uczniów kompetencji kluczowych takich jak inicjatywność i przedsiębiorczość spotkanie z właścicielem firmy MEZON panem Michałem Sokołowskim. Podczas spotkania poznali blaski i cienie prowadzenia działalności gospodarczej. Ósmoklasiści dowiedzieli się jak ogromna satysfakcja płynie z prowadzenie firmy prze 30 lat.  Mieli okazję poznać odpowiedzi na opracowane przez nich, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego pytania dotyczące lokalnego rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Współpraca z biznesmenem planowana jest długofalowo, a jej kolejny etap stanowić będzie wizyta zawodoznawcza uczniów w firmie MEZON.

          • Egzaminy Cambridge

          • W dniu 10 stycznia 2020 odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Moniką Runowską – przedstawicielem centrum egzaminacyjnego Cambridge: Program Angielski w Poznaniu. Pani Monika, na co dzień pracuje, jako nauczyciel angielskiego oraz przygotowuje swoich uczniów do egzaminów, zasiada w komisjach w trakcie egzaminów ustnych na certyfikaty z Cambridge oraz współpracuje z różnymi szkołami przy organizacji egzaminów w ich placówkach.

            W tym roku znalazła się w naszej szkole chętna grupa osób, które chcą podejść do takich testów językowych jak PET i FCE. W trakcie spotkania mieliśmy szansę zapoznać się z historią tych egzaminów, ich organizacją oraz ustalić wstępne terminy próbnego oraz ostatecznego testu.

            Bardzo dziękujemy za Państwa przyjście i otwartość przy zadawaniu pytań. Mamy nadzieję, że na wszystkie odpowiedziałyśmy wyczerpująco. Liczę na miłą współpracę w drugim semestrze przy organizacji egzaminów! Życzę wszystkim owocnej nauki.

            Zapraszam niebawem na stronę naszej szkoły. W zakładce języki – angielski pojawią się linki przydatne do samodzielnej nauki języka angielskiego.

            Good luck!

            Marta Kazimierczak-Con

          • Międzynarodowy projekt eTwinning

          • Pod koniec roku kalendarzowego jedna z klas III miała okazję wziąć udział w międzynarodowym projekcie Christmas Cards Exchange. Zadaniem dzieci było wykonać na lekcji kartki z życzeniami świątecznymi i noworocznymi w języku angielskim, które następnie zostały wysłane do szkoły w Turcji.

            Największą radość sprawiły dzieciom kartki, które dotarły do nas po powrocie do szkoły, po przerwie świątecznej. Każda kartka była imiennie podpisana. Jak się okazuje, dla dzieci z Turcji zapisanie polskich imion to nie lada wyzwanie!

            Każde dziecko na pewno zachowa swoją kartkę na pamiątkę.

          • Wystawa o Powstaniu Wielkopolskim

          •  

            Dokumenty Powstania Wielkopolskiego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Poznaniu na wystawie pt. „Powstanie Wielkopolskie - rozkaz!” w Plewiskach.

            Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Archiwum Państwowe w Poznaniu wspólnie z Muzeum Narodowym w Poznaniu wystąpiło o wpisanie Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Oprócz ww. dokumentów wyróżniono jeszcze 18 innych obiektów pochodzących z archiwów, muzeów i innych instytucji zlokalizowanych w Polsce oraz za granicą.

            Wpisanie Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Krajową Listę programu UNESCO Pamięć Świata w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego były znakomitym powodem do zorganizowania wystawy pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP. Na wystawie zostały zaprezentowane w ciekawej i interesującej formule, między innymi wybrane rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Polskich Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim oraz wybrane fotografie z albumu Kazimierza Gregera. Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w holu Sejmu RP. Celem organizatorów jest ukazanie Powstania Wielkopolskiego jako czynu zbrojnego, który zadecydował o kształcie odrodzonego Państwa Polskiego.

            Wójt Gminy Komorniki Jan Broda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach Marlena Woźniak mają przyjemność zaprosić Państwa na prelekcję dotyczącą wystawy „Powstanie Wielkopolskie – Rozkaz!”. Wykład wygłosi Dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu, Pan Henryk Krystek.

            Prelekcja odbędzie się w czwartek, 16 stycznia 2020 r. o godz. 14:00 w holu Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, ul. prof. W. Strażewicza 1.

            Wystawę można oglądać w Szkole do 14 lutego 2020r., z wyłączeniem dni 27 – 31 stycznia 2020 r.

            Serdecznie zapraszamy!

             

             

             

             

          • 27 grudnia 1918 r. - wybuch Powstania Wielkopolskiego

          • W godzinach popołudniowych w Poznaniu wybuchły walki. Jeden z pierwszych ataków nastąpił na Prezydium Policji. W czasie ataku zginął Franciszek Ratajczak. Polakom udało się opanować również Dworzec Główny, Pocztę, kilka redut systemu fortecznego Poznania. Wybuchły również walki na prowincji. Jednym z pierwszych poległych był Jan Mertka, który padł pod Boczkowem.Komunikat Naczelnej Rady Ludowej w sprawie wydarzeń poznańskich w dnia 27 grudnia (fragment): „{…) Wczoraj po południu, aa krótkoprzed czwartą, nadciągały do miasta ż koszar na Jeżycach oddziały uzbrojonych żołnierzy niemieckich z 6 pułku grenadierów, w liczbie około 200, z oficerem na czele, śpiewając niemieckie pieśni, wtargnęli do gmachu Naczelnej Rady Ludowej, zrywając tamże sztandary angielskie, amerykański i francuski. W dalszym pochodzie przez św, Marcin, ul, Wiktorii, Berlińską i Plac Wilhelmowski czynili to samo, wdzierając się zwłaszcza na Berlińskiej do domów prywatnych i zrywając tamże z balkonów chorągwie koalicyjne i amerykańskie, i polskie, które deptano nogami. Prowokacyjne zachowanie się gwałtowników niemieckich zwabiło nie przygotowaną na napaść i prowokację ludność polską, która wyległa na ulice. Tymczasem żołnierze niemieccy dotarli do Banku Związku, tu zdarli i znieważyli sztandary angielskie i amerykańskie i tu padł pierwszy strzał do dyrektorów, który na szczęście chybił (…). Gdy mrok zapadał, rozpoczęli żołnierze niemieccy strzelaninę z kierunku Prezydium Policji. Niemcy ustawili tutaj dwa karabiny maszynowe i wśród ogólnego popłochu skonsternowanej ludności rozpoczęli ogień w kierunku „Bazaru”, między innymi w okna, gdzie mieszka Paderewski, złożony niemocą po przebytej na okręcie hiszpance (…). Ze strony polskiej zrazu nie odpowiadano, usiłowano dojść do jakiegoś porozumienia i uniknąć krwi rozlewu. Gdy jednak strzały nie ustawały, gdy szereg osób odniosło rany, Straż Ludowa poczęła odpowiadać na strzały i zarządziła środki bezpieczeństwa mające chronić przechodniów (…)” „Kurier Poznański” nr 298 z 29 XII 1918 r.

             

            Źródło:https://powstaniewielkopolskie.pl/

          • Policja w szkole

          • Szanowni Państwo. W szkole prowadzone są działania profilaktyczne mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa szkoły oraz świadomości dzieci na temat zagrożeń. Dotychczas przeprowadzono ewakuację z udziałem Inspektora Straży Pożarnej, odbyły się w większości klas pogadanki profilaktyczne z policjantem (niektóre klasy spotkania mają zaplanowane w kolejnych tygodniach). W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy niepokojący sygnał, który postanowiliśmy sprawdzić w obecności wyspecjalizowanych służb. Sprawdzenie szkoły przebiegło sprawnie dzięki zdyscyplinowaniu uczniów i nie stwierdzono żadnego zagrożenia dla życia i bezpieczeństwa uczniów.Emocji było sporo, ale profilaktyka przede wszystkim

            Z wyrazami szacunku dr Marlena Woźniak

          • Kandydaci na Patrona szkoły

          • W dniu 17 grudnia 2019 r., odbyło się zebranie Zespołu ds Patrona, podczas którego, drogą głosowania, wybrano trójkę kandydatów, spośród których, już niebawem będziemy wybierali Patrona szkoły. Osobamu tymi są: Maria Skłodowska-Curie, Helena Szafran, Wisława Szymborska.

            Zespół ds Patrona