• Klub Małego Muzyka

     • Zerówki raz w miesiącu spotykają się na auli w ramach „Klubu Małego Muzyka”. W październiku poznaliśmy kroki Krakowiaka oraz charakterystyczne elementu stroju Krakowianki. Był też Lajkonik!

     • E-papieros - zagrożenie

     • Dnia 7 października br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

      INFORMACJA DLA RODZICÓW

      Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

      E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ich przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

      Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.

      Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

      W informacji MEN i GIS zachęcamy rodziców i apelujemy do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

      Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

     • CodeWeek 2019 w naszej szkole!

     • Nasza szkoła bierze udział w siódmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania!

      O co chodzi w tym komputerowym zamieszaniu? 
      Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, będziemy świętować Europejski
      Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019 . Na czym polega to świętowanie? Na świetnej zabawie, do
      której zapraszamy wszystkich, w każdym wieku.
       

      Europejski Tydzień Kodowania to …
      wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest
      poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku
      do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w
      trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to
      świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam
      się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od maluchów z
      przedszkoli, po członków klubów seniora. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.

      Do akcji może włączyć się każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy pomysł na zaangażowanie jest dobry.
      Liczą się dobre chęci i miłe spędzenie czas. Każdy w domu może stworzyć wydarzenie. Turniej logicznych gier planszowych, wspólne oglądanie filmu z nowinkami technicznymi w rolach głównych. Dobrym pomysłem jest także zaproszenie seniorów i pokazanie im jak obsługiwać komputer lub smartfona. Jeśli o to chodzi, nie ma lepszych nauczycieli od dzieci.
      Pamiętajcie o jednym – jakiekolwiek wydarzenie zorganizujecie, zgłoście je na stronie www.codeweek.eu/events To ważne - liczba zgłoszonych w każdym kraju inicjatyw decyduje, który kraj zdobędzie pierwsze miejsce w tym ogólnoeuropejskim wyścigu fair play. Przy rejestracji wydarzenia dodajcie kod naszej szkoły: cw19-RmKw8 oraz napiszcie do nas o waszej inicjatywie.

      Kto pyta, nie błądzi
      Jeśli macie pytania lub to co napisaliśmy nie jest dla Was jasne, zajrzyjcie na stronę
      www.koduj.gov.pl. Zachęcamy również do śledzenia profilu Code Week PL na Facebook’u (https://pl-
      pl.facebook.com/CodeWeekPL/).

     • Noc Zawodowców

     • 04.10.2019 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu związanym z DORADZTWEM ZAWODOWYM. Była to druga edycja NOCY ZAWODOWCÓW w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu – To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która ma celu promocję szkolnictwa branżowego i technicznego. Poznaliśmy ofertę edukacyjną szkoły – kształci ona w technikach o kierunkach: technik automatyk, informatyk, teleinformatyk, elektronik, fotografii i multimediów. 

      Więcej przeczytasz w zakładce: Doradztwo zawodowe

     • Sprzątanie Świata - ciąg dalszy

     • Klasy starsze naszej szkoły również włączyły się do akcji Sprzątania Świata. Kierując się słowami, że  "Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci" młodzież posprzątała okolice szkoły, kościoła oraz park. Sprzątanie pokazało nam, że stan naszego środowiska zależy tylko i wyłącznie od nas.

     • Zbiórka dla zwierząt ze schroniska

     • Stare przysłowie mówi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Postanowiliśmy je odwrócić i zostać najlepszymi przyjaciółmi czterech łap. Dlatego prosimy Was o pomoc i ruszamy z akcją wsparcia dla schroniska dla zwierząt. Aby jego mieszkańcy mogli bezpiecznie przetrwać zimę potrzebne będą : karma, smycze, koce i inne akcesoria dla zwierząt. Wspólnie możemy odmienić los czworonogów! Zbiórka trwa od 1.10 do 24.10.

     • Kolorowy Uniwersytet

     • 25 września klasa 4B uczestniczyła w inauguracji IX sezonu Kolorowego Uniwersytetu w roku akademickim 2019/2020. Uroczystość odbyła się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie było dziś głośno, kolorowo i uroczyście. Uczniowie zostali powitani przez władze Kolorowego Uniwersytetu, wysłuchali podczas pierwszego wykładu "Bajecznych dźwięków" zaprezentowanych przez chór oraz solistów z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Jak na studentów przystało uczniowie dostali indeksy, w których będą gromadzić pieczątki z realizowanych zajęć. Otrzymali również kolorowe koszulki, w których będą uczęszczać na akademickie zajęcia.

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Zachęcamy do wzięcia udziału w

      IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia

      pod hasłem:

      „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

      Jest to akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie.W tym dniu uczniowie zmierzą się z tabliczką mnożenia w szkole, natomiast dorośli mogą włączyć się w akcję w domu.

      Poniżej znajduje się link do ankiety, w której umieszczonych jest pięć przykładów z tabliczki mnożenia:

      Ankieta

      Zachęcamy wszystkich dorosłych do rozwiązania przygotowanych zadań.

      zespół matematyczny

     • Samorząd Szkolny

     • W ostatnim tygodniu września w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Klasy 4 - 8 reprezentowało ośmiu kandydatów: Wojciech Choroś 7a, Jan Grussy 8b, Ewa Henicz 4a, Jesica Klimek 5c, Anastazja Klimek 5c, Mateusz Matczak 5d, Nel Roszyk 8b.
      Przygotowali oni plakaty wyborcze oraz krótko przedstawili swoje pomysły przez szkolne radio. Kampania wyborcza przeniosła się też na korytarze szkoły gdzie były ulotki wyborcze, cukierki i rozmowy z kandydatami. Głosami uczniów naszej szkoły: przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Nel Roszyk z klasy 8b, zastępcą Wojciech Choroś z klasy 7a. Pozostali kandydaci będą aktywnie uczestniczyć w pracach Samorządu w roku szkolnym 2019/2020.

       

     • Dzień Seniora

     • To oni znają najpiękniejsze bajki, to oni pieką najsmaczniejsze ciasta, to w ich towarzystwie herbata smakuje najlepiej. Seniorzy, bo o nich mowa pierwszego października obchodzili swoje święto.  Z tej okazji postanowiliśmy zabrać głos i przypomnieć wszystkim jak wielkim darem są dla nas osoby starsze. Każdy kto tego dnia był obecny w szkole mógł wysłuchać audycji tematycznej przygotowanej przez wolontariuszy. Dzięki transmisji za pośrednictwem szkolnego radiowęzła dotarliśmy z naszym przesłaniem do wszystkich jej zakamarków .

      Ale to nie wszystko! Nie mogliśmy przecież zapomnieć o naszych przyjaciołach z Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Dlatego już kilka dni wcześniej zorganizowaliśmy szkolną akcję pisania kartek, w której udział wziąć mógł każdy. Do naszego akcyjnego kartonu trafiły więc kartki wykonane zarówno przez uczniów klas starszych jak i dzieci z świetlicy zerówkowej. Wszystkie pocztówki złożyły się na bukiet dobrych życzeń, który już wkrótce trafi do adresatów i  mamy nadzieję sprawi im wiele radości!

     • Wrzesień 1939 roku 80 lat później

     • Dnia 30 września 2019 roku w Poznaniu odbyła się Konferencja dla młodzieży: „Wrzesień 1939 roku 80. lat później”. Jej organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7 a: Wojciech Choroś, Jan Dobkowiecz i Franciszka Szczęsna oraz Anna Matyjaszek z klasy 7 c. Wojciech, Jan i Franciszka zaprezentowali film o kacie Wielkopolski Arthurze Greiserze, natomiast Anna - lapbook o Irenie Bobowskiej. Nasi przedstawiciele otrzymali dyplomy i upominki a biblioteka wzbogaciła się o kilka publikacji dotyczących najnowszej historii Polski - wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.  

     • Akcja sprzątanie świata - ciąg dalszy

     • Uczniowie "zerówek" również postanowili się dołaczyć do akcji sprzątania świata. Najmłodsi uczniowie zbierali śmieci wokół naszej szkoły. 

     • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży

     • Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
      w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
      i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

      Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
      nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
      Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
      w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
      po wsparcie.

      W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
      to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

      Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
      ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

      Departament Informacji i Promocji

      Ministerstwo Edukacji Narodowej
       

     • Wycieczka zawodowoznawcza - DSM w Niepruszewie

     • 27.09.2019 r. na wycieczkę zawodoznawczą w ramach DORADZTWA ZAWODOWEGO uczniowie klasy 8b udali się do firmy DSM. DSM jest globalną firma, aktywną w dziedzinie zdrowia i żywienia. Zatrudnia ponad 25 tys. pracowników, łączących ogromną wiedzę naukową z doświadczeniem biznesowym. Centrala firmy mieści się w Holandii, a my odwiedziliśmy oddział firmy mieszczący się w Niepruszewie.

      Podczas wizyty w firmie uczniowie poznali specyfikę pracy na produkcji (operator produkcji, lider zmiany, kierownik produkcji), w laboratorium oraz w dziale logistyki.  Młodzież poznała świat zawodów i rynek pracy – ósmoklasiści porównali własne zasoby i preferencje z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców, wyjaśnili zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy.

      Więcej szczegółów w zakładce Doradztwo zawodowe

       

     • Sprzątanie Świata - Akcja Gminy Komorniki

     • Nasza szkoła włączyła się do gminnej akcji Sprzątanie Świata. Wyposażeni w rękawiczki i wielkie worki, nieśmiało wyruszyliśmy w poszukiwaniu śmieci. Nie spodziewaliśmy się, że worki zapełnią się w tak szybkim tempie...Dzięki DZIECIOM mamy już czyste Plewiska! Dbajmy o to, żeby tak pozostało...

     • Nakrętkowy zawrót głowy - podsumowanie

     • We wrześniu odkręciliśmy się na pomaganie!  Tym razem postanowiliśmy wesprzeć małą Martynkę, która po wszczepieniu implantu ślimakowego uczy się słyszeć świat. Wolontariat to nauka słuchania, nauka uważności i wrażliwości. My uczymy się tego od Was - codziennie i za tą wyjątkową lekcję dziś szczególnie Wam dziękujemy! Niech się toczy, jak kolorowa, plastikowa nakrętka wrzucona do naszego zbiórkowego kartonu!

     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • W dniu 4 października nasza szkoła będzie uczestniczyła w akcji

      IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

      Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

      Program:
      30.09.-03.10.2019. 
      Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
      04.10.2019. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

      * Uczeń wybiera los z 5 przypadkami mnożenia.
      Na przykład: 

      6·?=54        24:?=8           ?:7=6     56=7·?      63:7=?

      Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
      Eksperta Tabliczki Mnożenia.

      Egzaminy zostaną przeprowadzone we wszystkich klasach  3 - 8 szkoły podstawowej.

      Życzymy miłej i pożytecznej zabawy!

                                zespół matematyczny

     • Kup Pan szczotkę - podsumowanie

     • Czy szczoteczka do zębów naprawdę może zastąpić czarodziejską różdżkę ? Dziś wiemy już, że tak. A wszystko to za sprawą akcji „Kup Pan Szczotkę!”, która w naszej szkole zakończyła się w miniony piątek (20.09). Z Waszą pomocą udało nam się ocalić kilkadziesiąt dziecięcych uśmiechów.  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – powtarzaliśmy za Januszem Korczakiem, zapraszając Was do udziału w zbiórce, dziś za ten bardziej uśmiechnięty dziecięcy świat serdecznie Wam dziękujemy!

     • Wycieczka 3D - Brama Poznania

     • Dnia 25 września klasa 3d uczestniczyła w wycieczce do Bramy Poznania na Ostrowie Tumskim. Poznaliśmy historię państwa polskiego za panowania króla Bolesława Chrobrego i księcia Mieszka I oraz wiele ciekawych zdarzeń z tamtego okresu. Zwiedziliśmy tereny wyspy, wnętrze Katedry oraz jej podziemia. Wycieczkę uznajemy za bardzo udaną!